Wektor stanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W mechanice kwantowej wektor stanu to wektor opisujący stan kwantowy danego układu kwantowego. Wektor stanu należy do przestrzeni Hilberta. Przestrzeń Hilberta – to przestrzeń wektorowa nad ciałem liczb zespolonych. Konkretna realizacja przestrzeni Hilberta zależy od rodzaju układu kwantowego. Np. wymiar przestrzeni Hilberta zależy od liczby cząstek układu oraz ich charakterystycznych parametrów, jak masa, ładunek, spin itp.; przestrzeń Hilberta zależy też od tego, jakie pole zewnętrzne oddziałuje na układ kwantowy.

Oznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Do oznaczania wektorów stanu stosuje się notację Diraca. Wektor oznacza się przez ket a wektor dualny (sprzężony) do niego przez bra Zgodnie z powyższą definicją zachodzi:

Interpretacja fizyczna[edytuj | edytuj kod]

Dla dwóch stanów kwantowych i kwadrat modułu iloczynu skalarnego:

opisuje prawdopodobieństwo, że jeżeli układ znajduje się przed pomiarem w stanie to w wyniku pomiaru otrzyma się układ w stanie Ponieważ wyrażenie na prawdopodobieństwo nie zależy od kolejności wektorów i to zachodzi również odwrotna zależność:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Claude Cohen-Tannoudji, Bernard Diu, Frank Laloë, Quantum Mechanics, tom. I, 1991. Wiley, New-York, ISBN 0-471-16433-X.