Whitbread Book Awards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Whitbread Book Awards – jedna z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich. Przyznawana jest dorocznie w pięciu kategoriach od 1971 roku i fundowana przez firmę Whitbread plc.

Nagrody Whitbread przyznawane są zarówno za wysoką wartość literacką, jak i książkom dla szerszego odbiorcy, po prostu przyjemnym w czytaniu. Mają więc bardziej populistyczny charakter niż Nagroda Bookera. Przyznawanie ich, jako ostatniej nagrody w danym roku, jest jedną z ważniejszych imprez w brytyjskim kalendarzu literackim.

W 1989 roku wokół ich przyznawania powstały kontrowersje, kiedy jurorzy najpierw przyznali nagrodę w kategorii najlepszej powieści Aleksandrowi Stuartowi za The War Zone, a następnie przed ceremonią ją wycofali w atmosferze wzajemnych niesnasków i ostatecznie przyznali Lindsay Clarke za The Chymical Wedding.

Nagrody przyznane w 2005 roku były najprawdopodobniej ostatnimi sponsorowanymi przez firmę Whitbread. Nie jest jeszcze wiadomo, czy konkursem zajmie się inna organizacja.

Przyznawanie nagród[edytuj | edytuj kod]

Obecnie laureaci nagród Whitbread wybierani są w pięciu kategoriach przez pięć niezależnych grup jurorów.

Kategorie te są następujące:

  • Najlepsza powieść
  • Najlepszy debiut powieściowy
  • Literatura dziecięca
  • Poezja
  • Biografia.

W skład każdego panelu sędziowskiego wchodzi zwykle pisarz, wydawca i dziennikarz, którzy ustalają listę czterech nominowanych w swojej kategorii i spośród nich wybierają zwycięzcę.

Laureat w każdej kategorii otrzymuje £5000. Zwycięska książka w jednej z kategorii wybierana jest później Książką Roku, a jej autor otrzymuje kolejne £25 000. Książkę roku wybiera dziewięcioosobowy panel sędziowski, w skład którego wchodzi po jednym jurorze z wcześniej orzekających w każdej kategorii (najczęściej są to pisarze) i czterech dodatkowych (zwykle osób publicznych interesujących się literaturą).

Laureaci nie muszą być Brytyjczykami, ale powinni mieszkać na terytorium Wielkiej Brytanii co najmniej przez sześć miesięcy w roku.

Laureaci nagrody Whitbread za Książkę Roku[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]