Przejdź do zawartości

Ted Hughes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edward James Hughes (ur. 17 sierpnia 1930 w Mytholmroyd, West Yorkshire, zm. 28 października 1998 w Devon) – angielski poeta uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych poetów swojego pokolenia[1]. W latach 1956–1963 mąż amerykańskiej poetki Sylvii Plath, która popełniła samobójstwo w roku 1963 w wieku 31 lat. Jego udział w śmierci żony był często komentowany jako kontrowersyjny, w szczególności przez niektóre feministki i wielbicielki Sylvii Plath, które oskarżały go o sprowokowanie żony do odebrania sobie życia[2]. Sam Hughes oficjalnie nigdy nie wziął udziału w tej debacie, jednak w swojej ostatniej książce Birthday Letters (1998) opisał swój skomplikowany związek z Plath, co dla wielu osób ukazało go w kontekście małżeństwa w zdecydowanie lepszym świetle[3].

W roku 2003 jego rolę w biograficznym filmie o Sylvii Plath pod tytułem Sylvia zagrał brytyjski aktor Daniel Craig.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Ted Hughes studiował anglistykę, antropologię i archeologię w Pembroke College w Cambridge. W tym czasie ukazały się jego pierwsze wiersze w założonym przez niego i kolegów czasopiśmie – St. Botolph’s Review. Na przyjęciu z okazji wydania pierwszego numeru pisma poznał Sylvię Plath. Pobrali się 16 czerwca 1956, po czterech miesiącach znajomości.

Rok później przeprowadzili się do USA, osiedlając się w zachodniej części stanu Massachusetts. Hughes i Plath pracowali w tym czasie na University of Massachusetts Amherst i w Smith College. Po krótkim pobycie w Bostonie obydwoje wrócili do Anglii w październiku 1959 roku, aby zamieszkać w Londynie, a potem w 1961 roku w hrabstwie Devon, w posiadłości Court Green w North Tawton. Mieli dwójkę dzieci, Friedę Hughes i Nicholas’a Farrar.

W 14 listach Plath do dr Ruth Beuscher (terapeutki), poetka opisuje doznania „maltretowania fizycznego i tortur psychicznych z rąk męża”. Potwierdza to zarzuty wielbicieli twórczości Plath, którzy twierdzą, że mąż przyczynił się do samobójstwa poetki. Pierwszy list wysłano w lutym 1960 roku, gdy Plath mieszkała z Hughesem w Londynie. Ostatni datowany jest na tydzień przed jej samobójczą śmiercią w lutym 1963 roku[4].

W roku 1962 ogłosili separację. Po śmierci żony, Hughes dalej mieszkał w Court Green ze swoją kochanką Assią Wevill, pozostając libertynem. Jako mąż Plath, po jej śmierci został wykonawcą jej testamentu i właścicielem praw autorskich do jej tekstów. Jak sam twierdzi, zniszczył ostatni tom pamiętników Plath, który opisywał ostatnie kilka miesięcy ich małżeństwa. W przedmowie do Dzienników Sylvii Plath broni się, iż uczynił to ze względu na ich dzieci.

Sześć lat po śmierci Plath, 22 marca 1969 roku, Assia Wevill popełniła samobójstwo, zabijając także czteroletnią córkę swoją i Hughesa, Alexandre Tatiane Elise. Assia Wevill popełniła samobójstwo tak samo jak Sylvia Plath – poprzez zatrucie gazem.

Dzieła

[edytuj | edytuj kod]

Poezja

Antologie zredagowane przez Hughesa

Proza

Książki dla dzieci

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Daily Telegraph, April 2004 – Recenzja Dzieł Zebranych Teda Hughesa autorstwa Philipa Henshera, plus inne recenzje.
  2. Ted Hughes: A Talented Murderer: Nadeem Azam, w 1Lit.com, 2006.
  3. Middlebrook, D. Her Husband: Ted Hughes and Sylvia Plath, A Marriage. London, Penguin: 2003.
  4. Udręka Sylvii Plath, „Onet Kultura”, 4 maja 2017 [dostęp 2017-05-09] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-08] (pol.).