Wicklow (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wicklow
Cill Mhantáin
hrabstwo
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Leinster

Siedziba

Wicklow

Powierzchnia

2024 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


136 640[1]

• gęstość

67,51 os./km²

Tablice rejestracyjne

WW

Położenie na mapie Irlandii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Wicklow (irl. Contae Chill Mhantáin, ang. County Wicklow) – hrabstwo na wschodnim wybrzeżu Irlandii, położonym bezpośrednio nad Morzem Irlandzkim. Hrabstwo Wicklow graniczy od północy z Hrabstwem Dún Laoghaire-Rathdown, od południa z Hrabstwem Wexford, a od zachodu z hrabstwami Carlow i Kildare. Centrum administracyjne hrabstwa znajduje się w mieście Wicklow.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Wicklow jest popularnie nazywane ostatnim hrabstwem, ponieważ jest najpóźniej powstałym z tradycyjnych hrabstw – w roku 1605 zostało wydzielone z południowej części ówczesnego hrabstwa Dublin (jednakże w roku 1993 wydzielono kolejne administracyjne hrabstwa: hrabstwo Fingal, hrabstwo Dublin Południowy oraz hrabstwo Dún Laoghaire-Rathdown)

Military Road (droga wojskowa) została wybudowana wzdłuż hrabstwa, aby zapewnić wojskom brytyjskim łatwy i szybki dostęp do ogniska irlandzkich rebelii, które istaniło w górach Wicklow do XIX wieku.

Elektrownia wodna w Turlough Hill była znaczącym projektem wprowadzonym w górach w latach 60. i 70. XX wieku

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wicklow jest również znane jako Ogród Irlandii. Jednymi z głównych atrakcji są: zespół klasztorny i opuszczona kopalnia ołowiu w Glendalough, najwyższy irlandzki wodospad – Powerscourt (irl. Eas Chúirt an Phaoraigh) w pobliżu Enniskerry. W Górach Wicklow wytyczono również kilka pieszych szlaków turystycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]