Dublin Południowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dublin Południowy
Contae Átha Cliath Theas
hrabstwo
Flaga
Flaga
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Leinster

Siedziba

Tallaght

Powierzchnia

222,74 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


265 205[1]

• gęstość

1190,64 os./km²

Tablice rejestracyjne

D (proponowane SN)

Położenie na mapie Irlandii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Dublin Południowy (irl. Contae Átha Cliath Theas) – jednostka administracyjna w Irlandii, wchodząca w skład tradycyjnego hrabstwa Dublin. Powstanie hrabstwa zostało zainicjowane w 1993 roku, a formalnie przyznano mu ów status w roku 2001 w Local Government Act.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dublin Południowy jest najmłodszym hrabstwem Irlandii, powstałym w wyniku projektowania nowej autostrady M50. Jest także ostatnim hrabstwem, które zmieniło nazwę. Pierwotną i tradycyjna nazwą tego obszaru było Belgard (irl. An Bealach Ard). Nazwa Belgard jest nazwą historyczną, odnoszącą się do strefy wpływów angielskiej jurysdykcji z początków XV wieku. Belgard było jedną z części składowych „prowincji” The Pale (irl. An Pháil).

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Dublin Południowy zajmuje obszar 222,74 km² i położone jest ok. 15 km na południowy zachód od centrum miasta. Otoczone jest przez góry Wicklow od południa, rozciągając się od Lucan przez Palmerstown, Clondalkin na południe do Newcastle, Rathcoole i Saggart, włączając w to zachodnią, południową i środkową część Tallaght i dalej poprzez Templeogue i Rathfarnham. Hrabstwo graniczy z hrabstwami: Kildare, Wicklow, Fingal i Dún Laoghaire-Rathdown oraz z miastem Dublin. Tallaght znajduje się w granicach hrabstwa.

Symbole[edytuj | edytuj kod]

W dewizie herbu hrabstwa znajduje się sentencja Ag Seo Ár gCúram / This We Hold In Trust w języku irlandzkim i angielskim.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).
  2. Miasta partnerskie – Hrabstwo Południowy Dublin. [dostęp 2011-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-04)].