Przejdź do zawartości

Monaghan (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaghan
Contae Mhuineacháin
County Monaghan
hrabstwo
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Ulster

Siedziba

Monaghan

Powierzchnia

1294 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


60 483[1]

• gęstość

46,74 os./km²

Tablice rejestracyjne

MN

Położenie na mapie Irlandii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Monaghan (irl. Contae Mhuineacháin) – hrabstwo w Irlandii. Jest to jedno z trzech hrabstw prowincji Ulster, które nie należą do Irlandii Północnej. Nazwa hrabstwa odnosi się do dużej liczby drumlinów, małych wzgórz tworzących pola drumlinowe, powstałych poprzez działalność lodowca.

Hrabstwo graniczy z hrabstwami w Irlandii Północnej: Tyrone na północy, Armagh na wschodzie i Fermanagh na południowym zachodzie oraz w Irlandii: Louth na południowym wschodzie, Meath na południu, Cavan na zachodzie. Monaghan jest głównym miastem i stolicą hrabstwa. Inne miasta to: Carrickmacross, Castleblayney i Clones.

Monaghan jest miejscem narodzin irlandzkiego poety i pisarza Patricka Kavanagh. Kavanagh jest jedną z najwybitniejszych postaci irlandzkiej poezji w XX wieku. Jego poemat Stony Grey Soil odnosi się do hrabstwa.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

W hrabstwie jest kilka gór: Mullyash, Slieve Beagh (na irlandzkiej granicy, między Tyrone i Fermanagh) i Coolberrin Hill (214 m). Występują również liczne jeziora: Lough Egish, Lough Fea, Mucky Lough, Lough Araghlon, Inner Lough, Drunlona Lough i White Lough. Rzeki w Monaghan to Fane (na południowym wschodzie hrabstwa, wzdłuż granicy z Louth), Glyde (wzdłuż granic z Louth i Meath) oraz Blackwater (wzdłuż granicy z Tyrone).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Census 2011 Population Classified by Area. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).