Multipleks telewizyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pakietu programów naziemnej telewizji cyfrowej. Zobacz też: multipleks kinowy - budynek z kilkoma salami kinowymi.

Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo (multipleksowanych) do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości[1].

Multipleks to inaczej zespolony strumień danych cyfrowych składających się z co najmniej dwóch strumieni danych. Multipleks może zawierać w sobie dane: o programach radiowych, telewizyjnych, dostępu warunkowego i usługach dodatkowych (np. EPG – Electronic Program Guide, MHP – Multimedia Home Platform), mieszczących się w określonym kanale telewizyjnym.

Multipleks to paczka (pakiet, bukiet[2]) programów radiowych i telewizyjnych oraz danych towarzyszących (dokładniej jest to strumień danych cyfrowych tworzonych z kodowania treści audiowizualnych oraz danych dotyczących elektronicznego przewodnika po programach, systemu dostępu warunkowego lub usług dodatkowych).

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Operator multipleksu, posiadający koncesję, odbiera strumienie danych (programy i usługi) od ich nadawców, łączy je w jeden pakiet i emituje.

Multipleks HD[edytuj | edytuj kod]

Multipleks HD to multipleks naziemnej telewizji cyfrowej zawierający kanały w wysokiej rozdzielczości HDTV.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]