Ten artykuł dotyczy pakietu programów naziemnej telewizji cyfrowej. Zobacz też: multipleks kinowy - budynek z kilkoma salami kinowymi.
Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T, multipleks DVB-T2 (w skrócie MUX lub MX z ang.multiplex) – pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo (multipleksowanych) do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości[1].
Multipleks to inaczej zespolony strumień danych cyfrowych składających się z co najmniej dwóch strumieni danych. Multipleks może zawierać w sobie dane: o programach radiowych, telewizyjnych, dostępu warunkowego i usługach dodatkowych (np. EPG – Electronic Program Guide, MHP – Multimedia Home Platform), mieszczących się w określonym kanale telewizyjnym.
Multipleks to paczka (pakiet, bukiet[2]) programów radiowych i telewizyjnych oraz danych towarzyszących (dokładniej jest to strumień danych cyfrowych tworzonych z kodowania treści audiowizualnych oraz danych dotyczących elektronicznego przewodnika po programach, systemu dostępu warunkowego lub usług dodatkowych).
W 2011 r. pojęcie multipleksu zostało wprowadzone do ustawy Prawo telekomunikacyjne, przede wszystkim w związku z wdrażaniem w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. W art. 2 pkt 20a Prawa telekomunikacyjnego multipleks został zdefiniowany jako "zespolony strumień danych cyfrowych, składający się z dwóch lub więcej strumieni utworzonych z danych wchodzących w skład treści programów radiofonicznych lub telewizyjnych, oraz danych dodatkowych, obejmujących w szczególności dane związane z systemem dostępu warunkowego lub usługami dodatkowymi"[3].
↑ abProgramy internetowe, dostępne po podłączeniu odbiornika z obsługą technologii HbbTV do Internetu.
↑Kanał ukraińskiej telewizji publicznej został dołączony w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę dla wszystkich zainteresowanych tematyką, w tym dla ukraińskich uchodźców w Polsce chcących śledzić doniesienia z kraju w ojczystym języku.
↑Stacja wyszukuje się błędnie pod dawną nazwą RMF MAXXX.
↑Jak na 13 października 2022 r., nie ma właściwego przekazu tej rozgłośni radiowej na tym multipleksie, zamiast tego jest pisk testowy.
↑Tylko jako kanał FTA. Stacja nadal nadaje w formie kodowanej na tym multipleksie.
↑Stacja, zanim została wycofana z MUX 4, najpierw została zakodowana i zastąpiona niekodowaną wersją HD, która została zastąpiona 1 września 2021 kanałem Wydarzenia 24.
↑Plansza nadawała w standardzie kompresji HEVC, w przeciwieństwie do pozostałej zawartości multipleksu. Miało to związek z wtedy nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej i umożliwiało łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom. Ścieżka dźwiękowa z głosem lektora była zakodowana we wtedy aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. Dzięki temu każdy z widzów słyszał komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczyli również planszę z grafiką.
↑W emisji DVB-T stacja wyszukiwała się błędnie pod dawną nazwą Comedy Central Family. Ten problem nie występował w emisji DVB-T2 do 13.07.2022 i stacja wyszukiała się poprawnie pod obecną nazwą.
W nawiasach podano numery LCN (Logical Channel Number), wykorzystywane przez odbiorniki do automatycznego sortowania kanałów.
Od 27 czerwca 2022 roku w całym kraju MUX 1, 2 i 4 nadają w standardzie DVB-T2/HEVC.