Wielka woda (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka woda
Gatunek

dramat katastroficzny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski (w dialogach ponadto niderlandzki, niemiecki, francuski)

Główne role

Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop

Liczba odcinków

6

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Anna Kępińska, Jacek Dąbrowski-Udziela

Produkcja wykonawcza

Telemark

Reżyseria

Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk

Scenariusz

Kasper Bajon, Kinga Krzemińska

Zdjęcia

Bartłomiej Kaczmarek

Scenografia

Marek Warszewski

Czas trwania odcinka

ok. 40 min

Pierwsza emisja
Data premiery

5 października 2022

Stacja telewizyjna

Netflix

Lata emisji

2022

Status

zakończony

Format obrazu

HD, 4K

Format dźwięku

Digital 5.1

Wielka wodapolski serial katastroficzny z 2022 roku w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka na podstawie scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej, wyprodukowany przez Netflix i Telemark[1]. Pomysłodawczynią i producentką serialu jest Anna Kępińska. Serial został udostępniony na platformie Netflix 5 października 2022[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w lipcu 1997 roku, kiedy to do Wrocławia zbliża się wielka fala powodziowa. Produkcja jest inspirowana powodzią tysiąclecia z 1997 roku[3], która dotknęła zarówno stolicę Dolnego Śląska, jak i okolice.

Hydrolożka Jaśmina Tremer (Agnieszka Żulewska) powraca po latach do Wrocławia, aby brać udział w pracach sztabu kryzysowego. Na miejscu współpracuje z przyjacielem z dawnych lat, wicewojewodą Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt). Bohaterowie w obliczu niebezpieczeństwa muszą zmierzyć się z niekompetencją urzędników, a także z własną przeszłością.

Poza Wrocławiem, okoliczne miejscowości pojawiające się w serialu są w większości fikcyjne. Serialowa wieś pod Wrocławiem – Kęty – w rzeczywistości nie istnieje i reprezentuje ona różne wsie protestujące przeciw wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych, w szczególności Łany. Fikcyjny jest także zbiornik retencyjny w Gierżoniowie, „grany” w serialu przez Jezioro Nyskie[4].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Niektóre postacie z serialu były inspirowane prawdziwymi osobami. Serialowy prezydent Wrocławia, w serialu Tomasz Kot, był wzorowany na Bogdanie Zdrojewskim, który w czasie powodzi tysiąclecia pełnił funkcję prezydenta miasta. Także postać dziennikarki Ewy, którą zagrała Marta Nieradkiewicz, była inspirowana m.in. Magdą Mołek, która w czasie powodzi pracowała jako reporterka w telewizji dolnośląskiej i relacjonowała powódź tysiąclecia[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmpolski.pl[1], Wirtualnemedia.pl[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wielka woda w bazie filmpolski.pl
  2. Wielka Woda [online], wroclaw.pl [dostęp 2022-09-08] (pol.).
  3. Powódź 1997. Mija 25 lat od niszczycielskiego żywiołu, który nawiedził Wrocław i okolice [online], wroclaw.pl [dostęp 2022-09-08] (pol.).
  4. Bartosz Godziński: Krokodyl, regaty i bunt na wsi. Sprawdziliśmy, co w Wielkiej Wodzie jest picem na wodę, a co prawdą. natemat.pl, 2022-10-10. [dostęp 2022-10-12]. (pol.).
  5. „Wielka woda”. Co jest prawdą w serialu Netflixa, a co fikcją? Magda Mołek, krokodyl i apokalipsa [online], wroclaw.pl [dostęp 2022-10-20] (pol.).
  6. Netflix pokazuje zwiastun ‘Wielkiej Wody’, polskiego serialu o powodzi z 1997 r. Podano też datę premiery [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-09-08] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]