Wielki Izrael

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obszar królestwa króla Dawida w czasie schyłku jego panowania.

Wielki Izrael (również Cała Ziemia Izraela, hebr. ארץ ישראל השלמה, Erec Jisra’el ha-szelema) – irredentystyczny termin opisujący historyczne i biblijne granice Ziemi Izraela.

Pomimo że granice Wielkiego Izraela nie są jasno sprecyzowane, wielu religijnych Żydów (jak również niektórzy chrześcijanie), czerpią inspirację ze źródeł biblijnych, z Księgi Rodzaju, która opisuje przymierze Boga z Abrahamem:

„Wtedy to właśnie Pan zawarł przymierze z Abramem, mówiąc: «Potomstwu twemu daję ten kraj, od Rzeki Egipskiej aż do rzeki wielkiej, rzeki Eufrat, wraz z Kenitami, Kenizytami, Kadmonitami, Hetytami, Peryzzytami, Refaitami, Amorytami, Kananejczykami, Girgaszytami i Jebusytami».” (Rdz 15:18-21)

W powyższym kontekście, Wielki Izrael powinien składać się z ziem dzisiejszego Izraela (wraz z Zachodnim Brzegiem, Strefą Gazy i Wzgórzami Golan), Jordanii, Libanu, dużej części Syrii, Iraku, Kuwejtu oraz części Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Turcji.

Obecne stosowanie[edytuj | edytuj kod]

W czasach współczesnych, definicja Wielkiego Izraela jest otwarta na interpretacje. Daniel Pipes[1] wskazuje trzy główne zastosowania tego terminu:

  • Używany przez izraelskie ugrupowania prawicowe, odnoszący się do państwa Izrael (hebr. Medinat Jisra’el), ustanowionego na całym historycznym regionie Palestyny (hebr. Erec Jisra’el, odróżnianego od państwa), umiejscowionym pomiędzy Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan, a więc zajmującym także Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.
  • Stosowany przez skrajnie prawicowe grupy żydowskie z czasów Brytyjskiego Mandatu Palestyny (przed powstaniem Państwa Izrael w 1948 roku), takich jak Betar czy Irgun, które żądały terenów całego mandatu, włącznie z jego wschodnia częścią, z której w międzyczasie utworzono arabskie państwo Transjordanię.
  • Pojawiający się w retoryce antysyjonistycznej i islamistycznej. Wielki Izrael określany jest przez nią jako tajny syjonistyczny plan, którego celem jest rozciągnięcie granic państwa od Nilu do Eufratu. Takie plany nie są przedstawiane przez żadną z izraelskich partii politycznych, jak również żaden z prominentnych syjonistów, izraelskich intelektualistów czy polityków nie propaguje takiej koncepcji.[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Lustick Ian, For The Land and The Lord: The Range of Disagreement within Jewish Fundamentalism, rozdz. V i rozdz. VII