Wiesław Gabzdyl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesław Gabzdyl
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

4 września 1936

Data i miejsce śmierci

25 maja 2010
Gliwice

profesor doktor habilitowany inżynier nauk technicznych
Specjalność: geologia, petrologia
Alma Mater

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Doktorat

1966geologia
Politechnika Śląska

Habilitacja

1970geologia
Politechnika Śląska

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka honorowa „Zasłużony dla Górnictwa RP”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla polskiej geologii”

Wiesław Franciszek Gabzdyl (ur. 4 września 1936, zm. 25 maja 2010 w Gliwicach) – polski mineralog i petrograf, profesor doktor habilitowany inżynier Politechniki Śląskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1958 ukończył studia na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od 1961 był związany zawodowo z Politechniką Śląską. Wiesław Gabzdyl jest uważany za twórcę śląskiej szkoły geologii i petrologii węgla. W 1995 obronił przygotowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Kuhla pracę doktorską pt. Charakter facjalny i budowa petrograficzna pokładów węglowych i skał towarzyszących w kopalni „Jastrzębie”[1]. W 1970 na podstawie rozprawy Pokład 510 w obszarze górniczym kopalni Kazimierz-Juliusz na tle rozwoju sedymentacji i litologii warstw siodłowych; jego budowa litologiczna i petrograficzna oraz niektóre własności fizykochemiczne habilitował się[2]. Prowadził działalność naukowo-badawczą w zakresie geologii i petrologii złóż węgla oraz gospodarki surowcami mineralnymi, w latach 1972-1977 pełnił funkcję prorektora Politechniki Śląskiej ds. Nauczania i Wychowania. W 1980 założył, a następnie kierował Instytutem Geologii Stosowanej na Wydziale Górnictwa i Geologii. Piastował funkcję Redaktora Naczelnego Wydawnictw Naukowych Politechniki Śląskiej, był również prezesem Klubu AZS. W roku akademickim 1987/1988 został uhonorowany wyróżnieniem „Złota Kreda” dla najlepszego wykładowcy Wydziału Górniczego, od 1988 zasiadał w Komisji ds. reformy prawa górniczego i geologicznego. Uczestniczył w pracach wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych m.in. ICCP – Międzynarodowego Komitetu Petrologii Węgla. W 2006 przeszedł na emeryturę. Dorobek naukowy prof. Wiesława Gabzdyla obejmuje ok. 200 publikacji, w tym 7 książek i monografii, a także 11 skryptów i podręczników. Otrzymał Nagrodę Ministra Środowiska.

Zmarł w 2010, pochowany na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Gliwicach[3].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Stopień górniczy[edytuj | edytuj kod]

  • Generalny Dyrektor Górniczy I stopnia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]