Wiesław Wernic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Wernic
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1906
Warszawa
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1986
Warszawa
Narodowość polska
Język polski
Alma Mater SGH
Dziedzina sztuki literatura
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Grób Wiesława Wernica na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie

Wiesław Wernic (ur. 28 lutego 1906 w Warszawie, zm. 1 sierpnia 1986 tamże) – polski pisarz, publicysta, prozaik. Autor ponad dwudziestu książek przygodowych dla młodzieży.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem eugenika Leona Wernica (1870–1953)[1] i młodszym bratem Leona Leszka Mariusza (1897–1969).

Ukończył SGH w Warszawie. Żołnierz powstania warszawskiego, jeniec wojenny[1]. Po wyzwoleniu poświęcił się przede wszystkim dziennikarstwu: pracował w dzienniku „Rzeczpospolita”, od 1951 w Polskim Radiu, od 1953 w „Tygodniku Demokratycznym”.

Pierwsze nowele i opowiadania publikował w latach 1927-1931 na łamach czasopisma literackiegoKwadryga”. W roku 1933 nakładem „Kuriera Porannego” ukazała się mini powieść szpiegowska Daleka przygoda. Do twórczości literackiej powrócił Wernic w połowie lat sześćdziesiątych, wydając swą pierwszą książkę Tropy wiodą przez prerię.

Jego książki opowiadają o życiu na Dzikim Zachodzie pod koniec XIX wieku. Narratorem jest doktor Jan – lekarz, alter ego autora (jego nazwisko nigdy nie pada w żadnej powieści), drugim bohaterem jest jego przyjaciel – traper Karol Gordon, zaprzyjaźniony z Indianami. Kilka dalszych postaci również pojawia się w więcej niż jednej książce, niektóre z nich są głównymi bohaterami w pojedynczych tomach, nawiązujących zawsze do głównego cyklu. Książki opisują ich przygody podczas letnich podróży w dzikie rejony Stanów Zjednoczonych, a także Kanady i Meksyku, w trakcie których stykają się z m.in. Indianami, ludźmi Zachodu, bandytami, stróżami prawa, poszukiwaczami złota, napotykają liczne niebezpieczeństwa, rozwiązują też zagadki sensacyjno-kryminalne. Akcja pierwszej pod względem chronologii wydarzeń powieści Gwiazda trapera (powieści, zwłaszcza na początku, nie powstawały w kolejności chronologicznej) rozgrywa się w latach 1874–1875, ostatnich – po roku 1890. Kilkakrotnie w powieściach pojawiały się polskie wątki – główni bohaterowie spotykali emigrantów z Polski lub ich potomków.

Ostatnia dokończona powieść, Złe miasto, wydana została już po śmierci autora. Kolejna, dwudziesta pierwsza pt. Chata Starego Niedźwiedzia była napisana w znacznej części, ale autor nie zdążył jej dokończyć. Dalszy ciąg tej książki planował dopisać syn autora – Dominik Wernic, ale do tego dotychczas nie doszło.

Pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie (aleja 8, miejsce 27)[2]. Co roku, w rocznice urodzin i śmierci, wierni fani jego twórczości zapalają tu znicze i składają kwiaty.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1986)[3].

Twórczości Wernica poświęcone były strony fanowskie, na których powstała nieoficjalna kontynuacja serii westernowej Wiesława Wernica. Powieść stworzona przez Wojciecha Wójcika nosi tytuł Czarna Gwiazda.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Chronologia wydań[4]:


  • Daleka przygoda (1933/2017 w formie ebooka)
  • Chata Starego Niedźwiedzia (nieukończona)
  • Dzień dobry, Kanado (niewydana, książka podróżnicza)
  • Szpada i Woreczek (1965-, nieukończona, powieść historyczno-przygodowa, autor zaniechał dalszych prac nad książką po napisaniu kilkunastu stron)[5]

Chronologia akcji[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tadeusz Władysław Świątek: Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku (pol.). Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. [dostęp 2016-02-28].
  2. Fotografia nagrobka.
  3. Lista odznaczonych, „Kurier Polski”, nr 140 z 23 lipca 1986, s. 2.
  4. a b Wiesław Wernic. Książki – seria kowbojska. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Forum Pana Samochodzika - Zobacz temat - Dominik Wernic - wywiad, pansamochodzik.net.pl [dostęp 2017-11-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]