QRpedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
QRpedia
internetowa encyklopedia
Qrpedia.org screenshot.png
logo strony
Data powstania 9 kwietnia 2011
Autor Terence Eden
Rejestracja brak
Strona internetowa

QRpedia – system oparty na internecie mobilnym, który wykorzystuje kody QR aby dostarczyć użytkownikowi artykuły z Wikipedii w jego preferowanym języku[1]. Kody QR mogą być z łatwością wygenerowane, aby wskazywały na artykuły, jednak system QRpedia dostarcza dodatkowe funkcje takie jak wykrycie języka i dostarczanie odpowiedniej wersji artykułu dla urządzenia przenośnego.

System ten jest aktualnie wykorzystywany w muzeach w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Proces[edytuj | edytuj kod]

Opis pod obrazem A Philosopher Lecturing on the Orrery w muzeum w Derby. W prawym dolnym rogu znajduje się kod QRpedii

Gdy użytkownik skanuje kod QR przygotowany przez system QRpedia, urządzenie dekoduje kod na adres URI i wysyła zapytanie do serwera QRpedia. Przesyłany jest także język, który jest wykorzystywany na telefonie[2]. Serwer następnie wykorzystuje API Wikipedii aby sprawdzić, czy istnieje dany artykuł w dostarczonym języku; jeśli istnieje, użytkownik zostaje przekierowany na odpowiednią stronę. Dzięki temu np. turysta odwiedzający zagraniczne muzeum może otrzymać tekst przetłumaczony na jego rodzimy język.

Każdy może wygenerować kod QRpedii – w tym celu należy wejść na główną stronę projektu i wkleić artykuł z dowolnej wersji Wikipedii. Kody te można bezpłatnie wykorzystać w dowolnym muzeum czy galerii.

QRpedia także tworzy statystyki na podstawie wyświetleń artykułów[2].

Przypisy

  1. Terence Eden: Introducing QRpedia (ang.). 2011-04-03.
  2. a b Lori Byrd Phillips: Going Multilingual with QRpedia (ang.). Marcus Institute for Digital Education in the Arts, 2011-06-15.