Wikinews

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wikinews
Serwis informacyjny
logo serwisu
logo serwisu
Komercyjna Nie
Autor wielu autorów
Właściciel Wikimedia Foundation
Rejestracja Opcjonalnie
https://www.wikinews.org
polskie Wikinews
Data uruchomienia 19 lutego 2005
Liczba artykułów +12 400
Zarejestrowanych użytkowników +2500
Administratorów 16
Kamienie milowe
100 artykułów 7 marca 2005
1000 artykułów 31 lipca 2005
10 000 artykułów 26 czerwca 2009
polskie Wikinews
Liczba artykułów w poszczególnych edycjach językowych Wikinews (polskie Wikinews na niebiesko)

Wikinews – wolnodostępny serwis informacyjny oparty na technologii Wiki. Oznacza to, że każdy jego użytkownik (zarówno zarejestrowany, jak i niezarejestrowany) może redagować jego zawartość, dodawać nowe artykuły i tworzyć materiały dziennikarskie. Celem tego obywatelskiego dziennikarstwa jest dbałość zarówno o przestrzeganie praw autorskich, pozwalanie na łatwiejsze udostępnianie treści, lecz także dbałość o wiarygodność.

Podobnie jak Wikipedia, Wikibooks czy Wikisłownik Wikinews jest projektem Wikimedia Foundation i działa w oparciu o oprogramowanie MediaWiki. W przeciwieństwie do Wikipedii, zawartość Wikinews nie jest dostępna na licencji GFDL, lecz Creative Commons Attribution 2.5. Jest to licencja mniej restrykcyjna od GFDL, pozwala na swobodne korzystanie z objętej nią zawartości pod warunkiem podania autora.

Serwis dostępny jest w wielu językach, m.in.: angielskim, niemieckim, polskim i włoskim (według stanu na październik 2007 są to najaktywniejsze edycje Wikinews).

Użytkownicy Wikinews to Wikireporterzy.

Angielska wersja Wikinews, poza elektroniczną wersją artykułów, przygotowuje również skróty wiadomości w postaci drukowanej i audio.

Charakterystyka polskiego Wikinews[edytuj]

Serwis kieruje się podobnymi zasadami jak jej siostrzane projekty. W Wikinews każdy artykuł dotyczy tylko jednego wydarzenia. Jedną z ważniejszych zasad jest neutralny punkt widzenia. Kiedy to tylko możliwe, w artykule powinny zostać przedstawione wszystkie poglądy na daną sprawę. Wikinews nie jest miejscem na osobiste opinie lub przypuszczenia – liczą się tylko fakty i ich możliwe konsekwencje. Artykuły dotyczą zarówno spraw globalnych jaki i lokalnych, co sprawia, że przedstawiane wiadomości mają być zarówno ciekawe, jak i treściwe dla czytelników mieszkających na całym świecie. Serwis opiera się na współpracy. Wiadomości nie posiadają pojedynczych autorów, czy reporterów, każdy może zmieniać, edytować, poprawiać i przepisywać każdy z prezentowanych tutaj artykułów. Wikinews nie jest papierowym źródłem informacji, nie ma żadnych limitów danych. Jest dużo miejsca, którego nie trzeba oszczędzać. Oznacza to, że styl i długość pisania nieodzowne dla papieru nie obowiązują.

Chociaż większość tekstów opracowywana jest na bazie źródeł w innych serwisach informacyjnych, nie brakuje także materiałów autorskich. Wikinews nawiązało również współpracę z innym serwisami informacyjnymi. Pomysłem na przyszłość jest stworzenie Otwartej Agencji Informacyjnej – sieci wolnych serwisów pozwalających innym i sobie nawzajem na kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów komercyjnie i niekomercyjnie na licencjach zgodnych z licencją, na jakiej działa Wikinews.

Obecnie najczęściej pojawiają się newsy związane ze sportem i polityką, ale także prawie codziennie można znaleźć jakieś ciekawostki ze świata nauki czy też opis wydarzeń kulturalnych.

Sam projekt nie jest jeszcze tak popularny jak Wikipedia. Dziennie notuje się ok. 500 odwiedzin strony głównej[1].

Historia[edytuj]

  • Angielska wersja Wikinews powstała w listopadzie 2004 jako wersja testowa, a w grudniu uruchomiona została jako "beta".
  • Polskie wydanie zostało otwarte 19 lutego 2005, a 7 marca liczyło już 100 artykułów.
  • 16 marca utworzono pierwszy Portal (dla województwa opolskiego), w którym można czytać wiadomości z tego województwa.
  • 19 maja polskojęzyczne Wikinews włączyło upload plików, co umożliwiło ładowanie grafik "dozwolonego użytku".
  • 31 lipca polskie Wikinews przekroczyło granicę 1000 artykułów.
  • We wrześniu 2005 w głosowaniu użytkownicy Wikinews zdecydowali się na objęcie zawartości projektu licencją Creative Commons Attribution 2.5 (wcześniej materiały Wikinews były własnością publiczną). Tym samym projekt wyszedł z fazy beta.
  • 4 kwietnia 2006 – pierwszy wywiad przeprowadzony samodzielnie przez reporterów Wikinews.

W lipcu 2007 zmieniono wygląd strony głównej polskiej edycji, kierując się zarówno względami estetycznymi, lecz przede wszystkim jej funkcjonalnością. Chodziło głównie o to, by internauci mieli możliwość łatwiejszego wyboru wiadomości z dziedzin dla nich interesujących. Polskie Wikinews jest pionierem jeśli chodzi o taki sposób prezentacji newsów, inne Wikinews wyświetlają na stronie głównej wiadomości jedynie według dnia publikacji.

Obecnie pod względem rozwoju zdecydowanie na tle innych wyróżnia się polskie Wikinews. Od kwietnia do sierpnia liczba artykułów wzrosła o 50%, a od kwietnia do października liczba newsów podwoiła się. Polska edycja wyprzedziła bezwzględnie włoskie Wikinews i obecnie ma największą dynamikę wzrostu. Codziennie pojawia się ok. 15 nowych artykułów. Nie jest to jednak liczba oszałamiająca, nawet biorąc pod uwagę inne serwisy informacyjne tworzone przez internautów.

Przypisy

  1. Analiza liczby odsłon (2016) (pol.). [dostęp 2016-10-12].

Linki zewnętrzne[edytuj]