Wikipedia:Narzędzia cytowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wymóg zamieszczania źródeł w tworzonych artykułach stwarza konieczność tworzenia, często licznych, szablonów cytowania. Powstało kilka narzędzi, które mogą ułatwić wypełnienie szablonu lub wypełnić szablon cytowania na podstawie jednego ze stosowanych identyfikatorów.

Generator szablonów[edytuj kod]

Gotowe szablony na postawie numeru PMID lub adresu strony internetowej można wygenerować za pomocą narzędzia stworzonego przez HołkaGenerator szablonów lub skryptu dodawanego do skórki wektor. Jeżeli zależy nam na wygenerowaniu gotowego fragmentu z przypisem warto zaznaczyć opcję "Umieść szablony pomiędzy tagami <ref></ref>".

  • Numer PMID można łatwo znaleźć w na stronie www.ncbi.nlm.nih.gov. W polu wyszukiwania można wpisać tytuł artykułu, autorów lub tytuł czasopisma, numer i strony. Numer PMID znajduje się pod każdym znalezionym w bazie abstraktem.
  • Adres strony można przekopiować z paska przeglądarki internetowej.

Trzeba pamiętać, żeby za każdym razem sprawdzić poprawność wypełnienia szablonów. Często są nieścisłości lub wypełniane są niepoprawne pola, co jest zależne od samej bazy danych, z której generator pobiera informacje.

Konwerter szablonów[edytuj kod]

Konwerter szablonów - tłumaczy parametry z języka angielskiego na język polski.

Skrypt Bib[edytuj kod]

Skrypt przetwarza popularne formaty cytowań BibTeX i RIS (Reference Manager) na szablon {{cytuj pismo}}. Instalacja polega na dodaniu w swoim pliku common.js linii

importScript("Wikipedysta:Kaligula/js/citejournal.js");

Po instalacji nad okienkiem edycji powinien pojawić się dodatkowy guzik "Bib", którego naciśnięcie wywołuje okienko konwertera. Wygenerowany szablon cytowania należy skopiować i wkleić do artykułu.

Generatory anglojęzyczne[edytuj kod]

Możliwe jest także zastosowanie generatorów szablonów anglojęzycznych i konwersja na język polski.

Wymagają zastosowania konwertera szablonów