Wikipedia:Narzędzia cytowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wymóg zamieszczania źródeł w tworzonych artykułach stwarza konieczność tworzenia, często licznych, szablonów cytowania. Powstało kilka narzędzi, które mogą ułatwić wypełnienie szablonu lub wypełnić szablon cytowania na podstawie jednego ze stosowanych identyfikatorów.

Citoid[edytuj | edytuj kod]

Okienko Citoida w VE
 Osobna strona: Pomoc:Citoid.

Od czerwca 2015 częścią edytora wizualnego jest dodatek Citoid. By go uruchomić, wystarczy umieścić kursor w miejscu, w którym chcemy wstawić przypis, a następnie kliknąć w przycisk „Przypis” w górnym menu. Pojawi się okno, w którym wystarczy wkleić link URL do źródła, które chcemy opisać.

Dodatek spróbuje automatycznie zinterpretować, czy wklejona strona jest stroną książki w katalogu bibliotecznym, stroną internetową czy artykułem z gazety, i automatycznie pobierze odpowiednie dane i wklei je w szablon cytowania (odpowiednio {{Cytuj książkę}}, {{Cytuj stronę}} i {{Cytuj pismo}}. W przypadku jeśli Citoid nie rozpozna strony, spóbuje pobrać z niej jak najwięcej informacji i wkleić je w szablon {{Cytuj stronę}}.

Konwerter szablonów[edytuj | edytuj kod]

Konwerter szablonów - tłumaczy parametry z języka angielskiego na język polski.

Skrypt Bib[edytuj | edytuj kod]

Skrypt przetwarza popularne formaty cytowań BibTeX i RIS (Reference Manager) na szablon {{Cytuj pismo}}. Instalacja polega na dodaniu w swoim pliku common.js linii

importScript("Wikipedysta:Kaligula/js/citejournal.js");

Po instalacji nad okienkiem edycji powinien pojawić się dodatkowy guzik "Bib", którego naciśnięcie wywołuje okienko konwertera. Wygenerowany szablon cytowania należy skopiować i wkleić do artykułu.

Generatory anglojęzyczne[edytuj | edytuj kod]

Możliwe jest także zastosowanie generatorów szablonów anglojęzycznych i konwersja na język polski.

Wymagają zastosowania konwertera szablonów