Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Gazowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Świetnie opracowane hasło na bardzo trudny temat, posiadający ilustracje, bibliografię, przypisy. Temat całkowicie wyczerpany i myślę, że artykuł dojrzał już do postaci medalowej. BaQu 21:47, 10 kwi 2007 (CEST)
  • Główni autorzy artykułu: MaciejKa
  • Głosy za:
  1. Wookie90 08:44, 11 kwi 2007 (CEST)
  2. Michal.sfinks Dyskusja 12:13, 11 kwi 2007 (CEST)
  3. Olaf @ 21:08, 11 kwi 2007 (CEST) za świetne hasło na tak specjalistyczny temat
  4. Galileo01 19:37, 12 kwi 2007 (CEST) Podziwiam za wkład pracy.
  5. kkic (dyskusja) 22:32, 13 kwi 2007 (CEST)
  6. Enejsi 16:26, 20 kwi 2007 (CEST)
  7. Floriann POV 12:39, 30 kwi 2007 (CEST) Doceniam włożoną pracę, tekst jest w moim odczuciu bardzo rzetelny. Jedna drobna uwaga jeszcze w dyskusji, ale bez wyrzutów sumienia, z przyjemnościa głosuję  Za
  8. KamStak23 dyskusja► 21:06, 2 maja 2007 (CEST)
  9. Fjl 08:32, 8 maja 2007 (CEST) Hasło wyczerpujące, ale też perspektywiczne
  10. Brosen 21:18, 8 maja 2007 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • Mała uwaga do mapy: "Najwięksi światowi eksporterzy i importerzy LNG". Kontynentalne USA jest zaznaczone na niebiesko (jako importer), ale Alaska, będąca stanem USA jest zaznaczona na czerwono (jako eksporter). Dziwnie to jakoś wygląda (powinno chyba być tego samego koloru, w końcu to jedno państwo). Qblik Zostaw wiadomość 09:07, 11 kwi 2007 (CEST)
Uważałem, że choć Alaska jest w USA, to jednak przebiega stamtąd ważny i "stary" szlak przewozowy do Japonii. Same USA importują i eksportują ten surowiec. Rozwiązaniem byłoby wyrysowanie starzałek wg. tej sekcji. Rysunki tworzone na komputerze to jednak nie moja domena i nie ma szans, że to poprawię (poza pokolorowaniem Alaski z powrotem na niebiesko). --MaciejKa 19:23, 11 kwi 2007 (CEST)
Dla mnie (osoby mieszkającej w USA), to trochę tak jakbyś sugerował, że Pomorze importuje węgiel ze Śląska. Moim zdaniem import/eksport musi być poza kraj. Z tabeli wynika, że USA jest importerem (netto), więc zmieniłbym Alaskę na niebiesko. Swoją drogą, jak skierowałeś mnie do tabelki, to zauważyłem, że jest ona jakoś tak dziwnie posortowana, ani alfabetycznie, ani wg. wartości handlu. Może warto to jakoś zmienić (słabo się znam na formatowaniu, ale jeżeli można użyć "szablonu" class="wikitable sortable", to byłoby chyba super). Qblik Zostaw wiadomość 03:20, 12 kwi 2007 (CEST)
Poprawiono mapę oraz tabelę. --MaciejKa 20:45, 12 kwi 2007 (CEST)
  • Uwagi Floriana:
  1. W pierwszym zdaniu pojawiają się skróty, które IMO powinny być w nawiasach rozwinięte po angielsku - LNG i LPG.
  2. Zdanie Transport gazu drogą morską kiedyś wydawał się tylko technologią niszową, w obecnej chwili jest równie ważny jak transport rurociągami - poparte jest jakimiś szcunkami ilości transportowanego gazu obiema drogami?
  3. ... zawierającego około 1/5 wyższych węglowodorów - tu powinien być link do owych "wyższych węglowodorów", jeśli to jest oficjalna nazwa.
  4. Jest strasznie dużo zaimków typu ten to ta, tego itp. Poprawiam.
  5. Posiadających zbiorniki kuliste – Kvaerner – Moss (technologia norweska). - nie wiem, czy te norweskie słowa to są nazwy firm, czy co? W następnym akapicie także pojawiają się takie tajemnicze słowa. Warto byloby je wyjaśnić.
  6. Wewnętrzna ściana zbiornika jest cienką membraną ... - link do membrany jest nieprecyzyjny
  7. Umożliwiają one przetłaczanie płynnego gazu o wydatku dochodzącym do 10 000 m3/godzinę - "wydatku dochodzącym" - co to za cudo? Wydajność? Może lepiej to jakoś bardziej popularnie nazwać?
  8. Koszt produkcji gazowców zwiększa konieczność instalacji skomplikowanej aparatury pomiarowej i alarmowej, nie mówiąc o elektronice w maszynowni czy na mostku. - aż prosi się o podanie jakiegoś przykładowego kosztu.
  9. Najnowsze osiągnięcia technologiczne umożliwiły stosunkowo proste i niezawodne skraplanie BOG. Z tego też powodu zaczęto rozważać zastosowanie bardziej ekonomicznego napędu od stosowanych dotychczas turbin. Proponuje się między innymi zastosować klasyczne wolnoobrotowe silniki okrętowe. Niestety rozwiązanie to przyczynia się do wydłużenia czasu transportu LNG - z pierwszego zdania wynika, że uprzednio tracone opary mogą być odzyskane, jeśli dobrze zrozumiałem. To znaczy, że prędkość frachtowca, która była taka ważna biorąc pod uwagę utratę gazu nie jest już taka ważna. Mimo to kolejne zdanie znowu ją podkreśla. IHMO jakaś nieścisłość się tu wkradła.

Poprawiłem styl i linki - prosze zobaczyć. IHMO jeszcze jest tu praca do zrobienia, wrócę gdy będę mieć wolną chwilę i spróbuję storpedować gazowiec ;) chociaż tekst generalnie podoba mi się i zaciekawia. Ale wyrażę się po przeczytaniu całości. Florianf POV 00:44, 18 kwi 2007 (CEST)

  • Do uwag Floriana
Ad 1. Skróty LPG i LNG są podlinkowane w artykule dwukrotnie. Sądzę, że to wystarczy, aby dowiedzieć się więcej oraz znaleźć tam rozwiniecie tych skrótów. Oczywiście jeżeli zajdzie taka potrzeba to wykonam kopiuj wklej :) Czekam na Twoją opinię.
Ad 2 Nie chodzi tu o ilości (zresztą nie wiem ile tego surowca jest transportowane rurami - zadanie dla kogoś "wyspecjalizowanego" w energetyce), ale zaufanie całych państw, które powierzyły flocie tych statków swoje bezpieczeństwo energetyczne.
Ad 3 Jest to : propan, butan oraz znacznie mniej heptan, heksan. W stosunku do metanu - propan, butan są wyższymi węglowodorami i to o nie przede wszystkim chodzi. Podobnie jest to wyrażone w Encyklopedii Techniki i innych wydawnictwach technicznych.
Ad 4 THX jestem świadom swoich niedociągnięć gramatyczno - ortograficznych - stylistycznych. Wszystkich poprawiających przepraszam :) Niestety to jest zadanie ponad moje siły i umiejętności.
Ad 5 Tak to nazwa firmy, jednocześnie nazwa technologii. Obiecuję wygładzę to stylistycznie, oczywiście na miarę moich możliwości (patrz: Ad 4) i wolnego czasu. Poprawiono (IMHO).
Ad 6 Nie chciałem tworzyć linku membrana (technika) lub membrana (technologia). Jeżeli kiedyś powstanie coś podobnego łatwiej będzie podlinkować ze strony ujednoznaczniającej.
Ad 7 Aha :) Poprawiłem na "Umożliwiają one przetłaczanie płynnego gazu w ilościach do 10 000 m3/godzinę".
Ad 8 Oczywiście masz rację. Poszukam aktualnych i postaram się uzupełnić. Nawet nie zauważyłem, jest to w sekcji: Przewóz skroplonych gazów drogą morską
Ad 9 Poprawiono styl :)

Przepraszam, że tak długo kazałem czekać na odpowiedź. Niestety przydusił mnie nadmiar obowiązków zawodowych. --MaciejKa 08:04, 21 kwi 2007 (CEST)

Floriann: Czepiania ciąg dalszy. Fajnie naniosłeś poprawki, jednak przy Rozszerzeniu skrótów - LNG, CNG, LPG (punkt pierwszy) - będę obstawać. Inaczej trzeba skakać w trakcie czytania do następnego artu, a potem wracać, to uciążliwe. Punkt trzeci jest podlinkowany, ale nadal nie wiadomo co masz na myśli pisząc "wyższe węglowodory" (w linkowanym artykule węglowodory nie ma nic o "wyższych"), ja bym wpisał w nawiasie nazwy tych, które tu przytaczasz jeśli o to chodzi, żeby czytelnik nie stanął przed informacją, której nie potrafi znaleźć, ani rozszyfrować. Punkt szósty. Jeśli podlinkujesz tylko do membrana, to nadal tak jakbyś nic nie podlinkował, bo chodzi o to żeby czytelnik wiedział gdzie doczytać. Jeśli nie ma takiej membrany, o jaką Ci chodzi - wstaw czerwony link (to też jest informacja, że przynajmniej nie ma sensu szukać). Może się w pszyszłości pojawi, a może ktoś uzupełni. Jak zrobisz inaczej, to jest wyjście na skróty i nieładne wobec czytających - niby jest link, ale jak tam klikniesz to się jedynie sfrustrujesz, a nadal niczego się nie dowiesz.

Dalsze uwagi (z góry przepraszam :)

  1. Tego typu statki buduje między innymi Stocznia Gdyńska – oznaczone są następującymi numerami projektowymi: 8185, 8189, 8226. - te numery projektowe mogą się dezaktualizować, ja bym wstawił w nawiasie bieżący rok, żeby za dwa lata wiadomo było że coś się mogło zmienić.
  2. Oficerowie ci oraz pozostali członkowie załóg muszą się legitymować dodatkowymi uprawnieniami uzyskanymi w toku specjalistycznych szkoleń. - przydałoby się egzemplum w nawiasie (polecam Wikipedia:Unikaj wyrażeń zwodniczych)
  3. Według najnowszych prognoz gaz ziemny będzie odgrywał najważniejszą rolę wśród podstawowych źródeł energii - jeszcze raz polecam Wikipedia:Unikaj wyrażeń zwodniczych, tak nie powinno zostać.
  4. W najbliższych latach do grona eksporterów dołączy Rosja budująca swój terminal na Sachalinie, zaś do importerów: Polska oraz Niemcy. - to trzeba uszczegółowić, prawdopodobnie kiedy Rosja dołączy, inaczej za jakiś czas dane się dezaktualizują i art będzie mieć medal, a wisieć będą jakieś stare dane.
  5. Dużym problemem w zaspokojeniu naszych narodowych ambicji, może okazać się fakt, że gestia transportowa zwykle należy do dostawcy. - imo całkiem niejasne zdanie na koniec. Ten ostatni akapit w ogóle wymaga przerobienia, ponieważ składa się z trzech bardzo luźno powiązanych ze sobą zdań. A ich wzajemny związek jest niejasny.

W sumie moim zdaniem art zasługuje na medal i po poprawkach głosuję  Za Floriann POV 23:31, 26 kwi 2007 (CEST)

E tam (to do uwagi o czepianiu się i powyższych przeprosin :) Dzięki za uwagi. Teraz do rzeczy: "co masz na myśli pisząc wyższe węglowodory?" - myślę tak: CnH2n+2, CnH2n i CnH2n-2. Metan ma n=1 wobec powyższego wszystko inne jest wyższe. Resztę poprawiam :)
Ad 1 Numery projektowe nie zmieniają się (i kropka). Zerknij na przekierowanie B30. Sam pływałem m in. na B 490.
Ad 2 Mustrując kolegów na statek widziałem na własne oczy takie dokumenty. Niestety nie posiadam fotograficznej pamięci, nie odtworzę tych nazw. Mam dodatkowe uprawnienia na statki pasażerskie, HSC i roro. Niestety, co do gazowców tutaj ich dokładnej nazwy nie przytoczę. Grzebanie w STCW i przepisach poszczególnych państw, towarzystw klasyfikacyjnych, to robota iście benedyktyńska, a o błąd nietrudno. Ufam idei otwartej Wikipedii, może tu ktoś trafi z takimi "papierami" i "się zlituje" ;) Daję słowo nie zwodzę, takie dokumenty istnieją ;)
Ad 3 Wszyscy wiemy, że tak jest. Hm gazety, TV - spowszedniała ta społeczna świadomość. Tylko niestety moje sformułowanie jest znowu zwodnicze ;) Proszę popraw. Z węglowodorów i matematyki miałem 5, z polskiego ledwo 3 :) (W czasach, gdy nie było jeszcze celujących i miernych)
Ad 4 i 5 Do przeróbki i tyle. Zrobię w najbliższym czasie - Dłuuuugi weekend;) --MaciejKa 09:13, 29 kwi 2007 (CEST)

PS. nr 4 - zrobione

  • Solidne, nie udawane poprawki, co doceniam i gratuluję. Ostatnia uwaga, dotycząca ostatniego akapitu artu:

Dużym problemem w zaspokojeniu naszych narodowych ambicji, może okazać się fakt, że gestia transportowa zwykle należy do dostawcy. - Ten fragment o naszych narodowych ambicjach silnie trąci POV. Zdecydowanie bym to zmienił. Floriann POV 12:39, 30 kwi 2007 (CEST)

Powyżej obiecałem i słowa dotrzymam :) --MaciejKa 16:48, 30 kwi 2007 (CEST)

PS. nr 5 - zrobione