Wilhelm Friedemann Bach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm Friedemann Bach
Ilustracja
Wilhelm Friedemann Bach
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1710
Weimar

Pochodzenie

niemieckie

Data i miejsce śmierci

1 lipca 1784
Berlin

Zawód

kompozytor

Wilhelm Friedemann Bach (ur. 22 listopada 1710 w Weimarze, zm. 1 lipca 1784 w Berlinie) – kompozytor niemiecki[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy syn Jana Sebastiana Bacha i jego pierwszej żony Marii Barbary. Uczył się u swojego ojca.

Mieszkał w Dreźnie i w Halle i z tego powodu znany też jest jako „Bach drezdeński” lub „Bach hallski”. Uważany przez ojca za najzdolniejszego. W przeciwieństwie do innych członków rodziny wiódł próżniacze i pełne przygód życie, a jego kariera była ciągiem niewykorzystanych możliwości.

W 1733 został mianowany organistą kościoła św. Zofii w Dreźnie, a w 1747 został dyrektorem muzycznym i organistą w Liebfrauenkirche w Halle (Saale). Z ostatniego stanowiska musiał zrezygnować w 1764 i odtąd, mimo że podziwiano jego grę na organach, nie mógł znaleźć stałego zajęcia i tułał się aż do śmierci w 1784.

Zmarł w Berlinie, niedoceniany przez współczesnych.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wśród jego kompozycji, z których niewiele zostało wydrukowanych, znajdują się kantaty kościelne i utwory instrumentalne, z których najbardziej nowatorskie są sonaty, polonezy i fantazje na fortepian oraz sekstet na smyczki, klarnet i rogi.

Wilhelm Friedemann Bach jest przedstawicielem sentymentalizmu w muzyce (niem. empfindsamer Stil), w jego muzyce współistnieją zarówno elementy nowego stylu galant, jak i odchodzącego już w przeszłość baroku. Zaliczany jest też do głównych reprezentantów stylu Sturm und Drang.

Prawdopodobnie z jego winy zaginęło wiele kompozycji Jana Sebastiana. Po śmierci ojca spuściznę po nim rozdzielili między siebie dwaj najstarsi synowie. Do naszych czasów dochowała się tylko część, która przypadła Carlowi Philipowi Emanuelowi.

Wybrana literatura[edytuj | edytuj kod]

Publikacje w języku angielskim

  • Borysenko, Elena. The Cantatas of Wilhelm Friedemann Bach. Thesis (Ph.D.) Eastman School of Music, University of Rochester, 1981
  • Helm, Eugene. „Wilhelm Friedemann Bach”, in Christoph Wolff et al., The New Grove Bach Family. NY: Norton, 1983 (ISBN 0-393-30088-9), s. 238–250.
  • WF Bach – the neglected son Biography, major works and recommended recordings. Gramophone, April 2010
Publikacje w języku niemieckim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Lissa, Elżbieta Dziębowska, Encyklopedia muzyczna PWM, t. 1, Kraków: Polskie Wydawn. Muzyczne, 1979, s. 158, ISBN 83-224-0112-4, OCLC 7551528 [dostęp 2020-02-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Gutenberga (1934-1939)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]