Wilhelm VIII Akwitański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wilhelm VIII Akwitański
ilustracja
Książę Akwitanii
Okres panowania od jesień 1058
do 25 września 1086
Poprzednik Wilhelm VII Śmiały
Następca Wilhelm IX Trubadur
Dane biograficzne
Dynastia Dynastia z Poitiers
Data urodzenia 1025
Data śmierci 25 września 1086
Ojciec Wilhelm V Wielki
Matka Agnieszka Burgundzka
Żona Gersenda z Périgord
Matoeda
Hildegarda Burgundzka
Dzieci Wilhelm IX Trubadur

Wilhelm VIII (ur. 1025, zm. 25 września 1086) – książę Akwitanii i Gaskonii, hrabia Poitiers, najmłodszy syn księcia Akwitanii Wilhelma V Wielkiego i Agnieszki, córki księcia Burgundii Otto Wilhelma.

Urodził się jako Gwidon Godfryd (Gui-Geoffroi). W 1052 r. został księciem Gaskonii. Po śmierci starszego brata Wilhelma VII został w 1058 r. księciem Akwitanii i hrabią Poitiers. W 1063 r. posiłkował króla Aragonii Ramiro I podczas oblężenia Barbastro. Był to pierwowzór późniejszych wypraw krzyżowych. Wyprawę zorganizowany przy wsparciu papieża Aleksandra II pod hasłem walki z niewiernymi. W wyprawie udział wzięło rycerstwo z prawie całej zachodniej Europy. Wyprawa zakończyła się sukcesem i zdobyciem miasta.

Za panowania Wilhelma VIII zacieśniły się więzy między Akwitanią a królestwami hiszpańskimi. Świadczy o tym fakt, że Wilhelm wydał wszystkie swoje córki za hiszpańskich królów.

Wilhelm był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Gersenda z Périgord, córka hrabiego Adalberta II i Alauzji, córki księcia Gaskonii Sancha VI Wilhelma. Małżonkowie nie mieli razem dzieci. Małżeństwo to zakończyło się rozwodem w listopadzie 1058 r. Gersenda została później mniszką w Saintes.

Następną żoną Wilhelma została Matoeda. Drugie małżeństwo Wilhelma zakończyło się rozwodem w maju 1068 r. Wilhelm miał z Matoedą córkę:

W 1068 r. Wilhelm poślubił Hildegardę (ok. 1056 - 1104), córkę Roberta I, księcia Burgundii, i Ermengardy, córki Fulka III, hrabiego Andegawenii. Wilhelm i Hildegarda mieli razem syna i córkę: