Wilhelmina Skulska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wilhelmina Skulska-Kruczkowska, pierwotnie Lea Horowitz (ur. 18 grudnia 1918, zm. 28 czerwca 1998) – polska dziennikarka i publicystka.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie żydowskiej[1]. Po II wojnie światowej była m.in. członkiem redakcji „Trybuny Ludu” w latach 1948–1956[2]. Po rozwiązaniu redakcji reformatorskiego tygodnika Po prostu w proteście wraz z grupą dziennikarzy przeszła do tygodnika „Świat”. Była też redaktorem krakowskiego tygodnika „Przekrój”. Żona Andrzeja Kruczkowskiego, jej córkami są Anna Bikont i Maria Kruczkowska.

Krystyna Zielińska napisała na jej temat: „W Stowarzyszeniu Dziennikarzy w latach pięćdziesiątych też odbieraliśmy niezłą edukację. Oto na przykład Wilhelmina Skulska miała wyjątkowo dobrze poinformowane źródła, z których czerpała materiały do swoich obszernych reportaży. Opisywała, jak źle się dzieje w fabryce X lub Y i nazajutrz zmieniano kierownictwo zakładu! Nie zdziwiłam się więc, gdy w SDP odbył się wykład pod tytułem „Wkład reportaży Wilhelminy Skulskiej w realizację zadań Planu Sześcioletniego[3]. Maciej Łukaszewicz napisał o niej jako o „niegdyś czołowej przedstawicielce prasy reżimowej”[4]. W dniach 29-31 październiku 1980 r Wilhelmina Skulska wzięła udział w Nadzwyczajnym Zjeździe SDP w Gdańsku. Wraz z innymi znanymi publicystami PRL jak Stefan Bratkowski, Maciej Szumowski i Maciej Łukasiewicz dokonała wtedy samokrytyki. Powiedziała m.in.: agresywna, często opierająca się na umyślnych przeinaczeniach propaganda, skierowana przeciwko tzw. elementom antysocjalistycznym, przynosi jedynie szkody zarówno nam, jak i partii. Szkody oraz zagrożenia przede wszystkim dla programu kierownictwa partii, którego chcę bronić przeciwko głupcom, fałszerzom i karierowiczom żywiącym w gruncie rzeczy głęboką pogardę dla narodu, uważających ludzi prostych wciąż i nadal za półgłówków.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Anna Bikont: My z Jedwabnego. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2004. ISBN 83-73-37694-1.
  2. E. Ciborska „Leksykon polskiego dziennikarstwa”, Warszawa 2000, s. 498.
  3. Z historii PRL. Dziennikarze”, oprac. J. Waglewski, Warszawa 2003, s. 196-197.
  4. M. Łukaszewicz: „Weryfikacja. Z notatnika stanu wojennego 1981-1982”, s. 77.