Willa Müllerów w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Willa Müllera w Pradze
Willa Müllera w Pradze od północy

Willa Müllera w Pradze (zwana także Willą Loosa) – luksusowa willa w Pradze w Czechach, w dzielnicy Ořechovka. Stanowi przykład wczesnego modernizmu w realizacji domu jednorodzinnego.

Historia i architektura[edytuj]

Willę projektował architekt Adolf Loos przy współpracy Karla Lhoty, na zlecenie Franciszka Müllera (zamożnego właściciela firmy budowlanej Kapsa-Müller, który chciał się przeprowadzić z Pilzna do Pragi). Obiekt powstał w latach 1928–1930, czyli ważnym dla czeskiej architektury XX w. okresie, kiedy to Ludwig Mies van der Rohe stawiał w Brnie Willę Tugendhatów. W projekcie Loos położył nacisk nie tylko na funkcjonalne myślenie, ale i wdrożył swoją teorię „Raumplanu“ – przestrzeń domu nie była dzielona na jednakowe piętra, ale rozczłonkowana na przestrzenno-funkcjonalne „sześciany” – osie widokowe poszczególnych izb obiektu przecinały się na różnych płaszczyznach.

Na zarzuty, że dom jest bardzo surowy, Loos (wróg wszelkiej ornamentyki), odpowiadał, że stawia go dla zamawiającego, a nie dla komentatorów. Funkcjonalność willi była zresztą bardzo dyskusyjna i wielokrotnie krytykowana. Np. parkowanie auta w garażu powodowało, że w całym domu czuć było odór spalin. Sam Franciszek Müller udusił się podczas dokładania paliwa do kotła centralnego ogrzewania.

Socjalizm i dzień dzisiejszy[edytuj]

Wraz z epoką socjalizmu dom został znacjonalizowany, a wdowie po Müllerze (Miladzie) przyznano tylko dwie izby. W pozostałych osadzono różnego rodzaju państwowe organizacje, np. wydawnictwo pedagogiczne. Wdowie udało się jednak zgromadzić dużą ilość oryginalnych sprzętów z wyposażenia willi. Te których nie zmieściła we własnych pokojach rozdała lub sprzedała znajomym, w związku z czym większość wyposażenia udało się uratować przed zniszczeniem lub kradzieżą. Po upadku komunizmu większość z nich wróciła do willi.

Po Aksamitnej rewolucji willę od właścicieli odkupiło miasto Praga, celem jak najwierniejszej rekonstrukcji, w oparciu o materiały archiwalne.

Dojazd[edytuj]

Dojazd zapewniają tramwaje praskie – linie 1, 2 i 18.

Zobacz też[edytuj]

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]