William Hall-Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Hall-Jones
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1851
Folkestone
Data i miejsce śmierci 19 czerwca 1936
Wellington
Nowa Zelandia Premier Nowej Zelandii
Okres od 10 czerwca 1906
do 6 sierpnia 1906
Przynależność polityczna Partia Liberalna
Poprzednik Richard Seddon
Następca Joseph Ward
podpis

Sir William Hall-Jones (ur. 16 stycznia 1851 w Folkestone - zm. 19 czerwca 1936) - polityk nowozelandzki, w roku 1906 przez dwa miesiące pełnił urząd premiera Nowej Zelandii.

Ze swojej rodzinnej Anglii wyjechał mając 22 lata. Po przybyciu do Nowej Zelandii osiedlił się w Dunedin i podjął pracę stolarza, później zaś zajął się budownictwem. W 1890 został wybrany do Izby Reprezentantów. W 1896 został ministrem robót publicznych i spraw morskich w gabinecie Richarda Seddona. Zyskał tam uznanie jako polityk niezależny i skuteczny. Kiedy w czerwcu 1906 Seddon zmarł podczas wizyty zagranicznej, a typowany na jego następcę Joseph Ward przebywał poza Nową Zelandią, Hall-Jones zgodził się tymczasowo pokierować rządem, jednak wyłącznie do chwili powrotu Warda. Zrzekł się urzędu 6 sierpnia tego samego roku.

Po zaprzysiężeniu Warda na premiera, jeszcze przez dwa lata kierował w jego gabinecie resortem robót publicznych i kolei, po czym w 1908 ogłosił rezygnację z mandatu parlamentarnego i przejście na polityczną emeryturę. Wkrótce potem przyjął nominację na wysokiego komisarza Nowej Zelandii w Londynie. Po powrocie do kraju w 1913 otrzymał dożywotnie miejsce w Radzie Legislacyjnej.

Został odznaczony Orderem św. Michała i św. Jerzego klasy Rycerz Komandor, co pozwoliło mu używać tytułu Sir. Zmarł w 1936 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]