Sidney Holland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sidney Holland
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 października 1893
Greendale (Canterbury)
Data i miejsce śmierci 5 sierpnia 1961
Wellington
Nowa Zelandia Premier Nowej Zelandii
Okres od 13 grudnia 1949
do 20 września 1957
Przynależność polityczna Nowozelandzka Partia Narodowa
Poprzednik Peter Fraser
Następca Keith Holyoake
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Order Towarzyszy Honoru (Wielka Brytania)

Sidney Holland (ur. 18 października 1893 w Greendale w rejonie Canterbury, zm. 5 sierpnia 1961 w Wellington) – nowozelandzki polityk, premier kraju w latach 1949–1957.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny o dużych tradycjach politycznych. Jego ojciec Henry Holland w latach 1912–1919 był burmistrzem największego miasta Wyspy Południowej, Christchurch. W 1935 Henry postanowił wystartować w wyborach do Izby Reprezentantów, jednak w czasie kampanii poważnie zapadł na zdrowiu i z powodzeniem zastąpił go jego syn Sydney. Został członkiem Nowozelandzkiej Partii Narodowej, a w 1940 wybrano go jej przywódcą, co jednocześnie dało mu stanowisko lidera opozycji. Pozostawał nim przez blisko dziesięć lat – aż do wyborów w 1949, w których narodowcom udało się pokonać rządzącą dotąd Partię Pracy.

Do najważniejszych decyzji jego rządu należało utworzenie wraz z Australią i USA sojuszu obronnego ANZUS oraz zniesienie izby wyższej parlamentu, Rady Legislacyjnej. Duże kontrowersje wzbudził jego bardzo ostry sposób stłumienia strajku dokerów w 1951, przy okazji którego zawiesił czasowo wolność prasy. W 1957 Holland uznał, że jego pogarszający się stan zdrowia uniemożliwia dalsze pełnienie urzędu. Podał się do dymisji, a jego miejsce zajął Keith Holyoake.

Wkrótce po odejściu ze stanowiska otrzymał tytuł szlachecki. Zmarł w 1961 w wieku 67 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]