William MacAskill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William MacAskill
Ilustracja
MacAskill w 2015
Pełne imię i nazwisko

William David MacAskill

Data i miejsce urodzenia

24 marca 1987
Glasgow

Zawód, zajęcie

filozof

Miejsce zamieszkania

Oksford

Narodowość

szkocka

Alma Mater

St Anne’s College w Oksfordzie

Strona internetowa

William David MacAskill z domu Crouch; (ur. 24 marca 1987)[1] jest szkockim filozofem i etykiem, który jest jednym z inicjatorów ruchu efektywnego altruizmu[2]. Jest profesorem nadzwyczajnym filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim, badaczem w Global Priorities Institute w Oksfordzie[3] i dyrektorem Forethought Foundation for Global Priorities Research[4].

MacAskill jest także współzałożycielem i prezesem 80 000 Hours, współzałożycielem i wiceprezesem Giving What We Can[5] oraz współzałożycielem i prezesem Centrum Efektywnego Altruizmu[6].

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

MacAskill urodził się w 1987 roku jako William Crouch i dorastał w Glasgow[2]. Jego matka pracowała w National Health Service, a ojciec pracował w IT; ma dwóch starszych braci[7]. MacAskill później uczęszczał do prywatnej szkoły[2]. W 2008 roku uzyskał tytuł licencjata filozofii w Jesus College w Cambridge; jego BPhil w St Edmund Hall w Oksfordzie w 2010 r.; oraz swój stopień doktora filozofii w St Anne's College w Oksfordzie w 2014 r. (spędzając rok jako student wizytujący na Uniwersytecie Princeton), pod kierunkiem Johna Broome'a i Kristera Bykvista[8]. Następnie podjął stypendium jako młodszy badacz w Emmanuel College w Cambridge, po czym objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Lincoln College w Oksfordzie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Badania MacAskilla skupiają się na dwóch głównych kierunkach. Pierwsza dotyczy kwestii, jak należy podejmować decyzje w warunkach niepewności normatywnej; oprócz doktoratu na ten temat, opublikował artykuły poruszające tę kwestię w Ethics[9], Mind[10] i The Journal of Philosophy[11].

Jego teksty publicystyczne pojawiły się m.in. w The New Yorker, The Guardian, The Independent, Time, The Atlantic i The Washington Post.[12]

MacAskill był doradcą byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna[13].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

MacAskill (ur. Crouch) twierdzi, że mężczyźni powinni rozważyć zmianę swoich nazwisk po ślubie; on i jego była żona zmienili swoje nazwisko na „MacAskill”, panieńskie nazwisko jej babki ze strony matki[14]. MacAskill i jego była żona napisali wspólnie artykuły na tematy debaty etycznej[15]. Rozstali się w 2015 roku, a później rozwiedli się; jego obecnym partnerem jest Holly Morgan[7].

W trosce o dobrostan zwierząt MacAskill jest wegetarianinem[16]. Cierpiał zarówno na zaburzenia lękowe, jak i depresyjne[7]. MacAskill mieszka w Oksfordzie[17].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]