Wimpy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wimpy SA
Ilustracja
Restauracja Wimpy w Huddersfield, w Anglii
Państwo  Południowa Afryka
Siedziba Johannesburg
Data założenia 1954
brak współrzędnych
Strona internetowa

Wimpy SApołudniowoafrykańska sieć restauracji typu fast food, oferujących głównie hamburgery, śniadania oraz dania obiadowe. Spółka jest częścią grupy Famous Brands.

Pierwszy bar Wimpy został otwarty w 1954 roku w Londynie. W 1967 roku w Durbanie powstał pierwszy lokal w Republice Południowej Afryki. W 1977 roku spółka została nabyta przez przedsiębiorstwo United Biscuits. Południowoafrykański oddział firmy został wówczas sprzedany spółce Bakers. W 1989 roku brytyjska część sieci została odsprzedana Grand Metropolitan, po czym rozpoczęto przekształcanie barów Wimpy w restauracje, również należącej do Grand Metropolitan, sieci Burger King. Rok później przy udziale spółki 3i przedsiębiorstwo zostało wykupione przez własną kadrę menedżerską. W 2007 roku spółka została nabyta przez grupę Famous Brands, która już od 2003 roku była właścicielem południowoafrykańskiej sieci Wimpy.

Obecnie, poza Republiką Południowej Afryki i Wielką Brytanią, sieć Wimpy działa w Angoli, Botswanie, Irlandii, Namibii oraz Zambii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]