Burger King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Burger King
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Floryda

Siedziba

Miami

Data założenia

1954

Forma prawna

spółka akcyjna

Udziałowcy

Restaurant Brands International

Zatrudnienie

34 tys. (2006)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Rozmieszczenie działalności Burger King na świecie, kolor czerwony – istniejąca, kolor pomarańczowy – planowana, kolor żółty – pod inną nazwą
Siedziba główna Burger King
Burger King w Złotych Tarasach (Warszawa)
Burger King USA

Burger King – sieć restauracji szybkiej obsługi typu fast food[1] specjalizująca się głównie w burgerach[2], frytkach, zimnych napojach. Najbardziej znanym produktem jest burger Whopper, który stał się jednym z symboli popkultury.

Pierwszy bar Burger King został otwarty w 1954 r. w Miami, na Florydzie. Według danych z 2016 roku sieć dysponuje ponad 15 tys. lokali, z czego blisko połowa zlokalizowana jest w USA.

Burger King w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 1992 r. przy pl. Zbawiciela w Warszawie otwarto pierwszy lokal. Kolejne otwierały się w następnych latach aż do 2001 roku, kiedy to kupiony rok wcześniej przez AmRest Holdings Burger King wycofał się z Polski. Powodem był cenowy konkurent McDonald’s. 6 z 23 lokali zostało zamkniętych, a pozostałe 17 zamieniono na restauracje KFC.

W 2007 r. AmRest Holdings postanowiło reaktywować markę w Polsce. Pierwszy lokal w warszawskich Złotych Tarasach otwarty został 3 maja 2007 roku[potrzebny przypis].

Pod koniec 2016 r. Burger King miał w Polsce 47 barów w prawie 20 miastach: w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Radomiu, Poznaniu, Opolu, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście, Koszalinie, Bielsku-Białej i Bydgoszczy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]