Wirusy roślinne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wirusy roślinne - wirusy rozwijające się w roślinach (typowo w roślinach naczyniowych). Mają zazwyczaj kształt pałeczkowaty. Ich materiałem genetycznym, w 75% jest RNA a w 25% przypadków DNA. Większość wirusów zbudowana jest prawie z samych nukleoprotein.

Nie potrafią same się przedostać do komórki roślinnej przez jej ścianę komórkową. Zainfekować daną komórkę mogą jedynie, gdy ściana komórkowa jest uszkodzona mechanicznie np. przez żerujące owady.

Objawem zaatakowania rośliny przez wirusa może być przebarwienia na liściach, czyli białawe lub żółtawe plamy i smugi, to tzw. mozaikowatość liścia. Zdarza się, że powstają również plamy martwej tkanki, czyli nekrozje lub też usychają całe pędy rośliny.

Wirusy mogą też powodować nieprawidłowy wzrost i zwijanie się liści, nazywa się to kędzierzawienie. Powodują one też nadmierny nienaturalny rozrost tkanek, czyli narośla rakowe.

Powszechnie określone rodzaje wirusów nazywa się w zależności od rodzaju zmian zachodzących w zaatakowanej roślinie.

Przykłady wirusów roślinnych[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  1. Jacek Balerstet, Waldemar Lewiński, Jan Prokop, Karol Sabath, Grażyna Skirmuntt, Biologia 1, Wydawnictwo pedagogiczne OPERON, str. 41
  2. Red. Małgorzata Wiśniewska, Encyklopedia dla wszystkich Chemia, Wydawnictwo Naukowe i Techniczne Warszawa, str. 246