Wiszniew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miejscowości w rejonie wołożyńskim. Zobacz też: Wiszniewo.
Wiszniew
Ilustracja
Państwo  Białoruś
Obwód miński
Rejon wołożyński
Populacja 
• liczba ludności

470
Kod pocztowy 222343
Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu mińskiego
Wiszniew
Wiszniew
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Wiszniew
Wiszniew
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wiszniew
Wiszniew
Ziemia 54°08′N 26°14′E/54,133333 26,233333
Portal Portal Białoruś

Wiszniew (biał. Вішнева, Вішнеў) – wieś (dawniej miasteczko) na Białorusi położona w obwodzie mińskim w rejonie wołożyńskim, centrum administracyjne sielsowietu (sielsowiet Wiszniew, Вішнеўскі сельсавет).

Historia[edytuj]

W I Rzeczypospolitej miasteczko należało do powiatu oszmiańskiego w województwie wileńskim. Stanowiło ono dziedzictwo rodziny Steczkiewiczów i Chreptowiczów.

13 stycznia 1593 w Wiszniewie zmarł Szymon Budny - działacz reformacji w I Rzeczypospolitej, pastor początkowo kalwiński a następnie ariański, hebraista, biblista, tłumacz Biblii na język polski, pisarz i teolog ariański.

10 lipca 1895 urodził się tutaj Nahum Goldmann - prawnik, filozof pochodzenia żydowskiego, założyciel, prezes Światowego Kongresu Żydowskiego, prezydent Światowej Organizacji Syjonistycznej.

W II Rzeczypospolitej stanowiło siedzibę gminy Wiszniew w powiecie wołożyńskim województwa nowogródzkiego.

12 listopada w Wiszniewie urodził się Jehoszua Rabinowicz - izraelski polityk, minister. 2 sierpnia 1923 urodził się tutaj Szymon Peres - były prezydent Izraela.

W nocy z 18 na 19 lipca 1924 na miasteczko napadła bolszewicka grupa dywersyjna, która po zrabowaniu miejscowości wycofała się w stronę granicy[1].

Publiczna Szkoła Powszechna stopnia III w Wiszniewie, 1939 rok

W latach 1941-1942 funkcjonowało tu getto żydowskie, którego znaczna część ludności (ok. 2 tys. osób) została wymordowana w lipcu 1942[2]. Tragedii tej poświęcono kamień pamiątkowy, którego inskrypcja głosi jednak jedynie o wymordowaniu przez hitlerowców "obywateli radzieckich", bez podania ich narodowości.

Zabytki[edytuj]

W miejscowości znajduje się

  • kościół rzymskokatolicki pw. NMP datowany na 1442, przebudowany w stylu barokowym w 1637 r., w 1771 gdy dobudowano kaplice boczne i w 1906, gdy powstała fasada, z cennym wyposażeniem wnętrza w tym kute drzwi z XVII wieku i polichromią, której autorem był Ferdynand Ruszczyc
  • cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana z 1865,
  • stary cmentarz katolicki i żydowski,
  • dwór Chreptowiczów.

Urodzeni[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]