Witold Nowak (filozof)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Witold Marek Nowak
Ilustracja
Witold Nowak (2023)
Data i miejsce urodzenia

1969
Polska

Zawód, zajęcie

filozof, wykładowca akademicki

Tytuł naukowy

doktor habilitowany

Uczelnia

Uniwersytet Rzeszowski,
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku

Stanowisko

profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Witold Marek Nowak (ur. 1969[1]) – polski filozof, specjalizujący się w antropologii filozoficznej, antropologii kulturowej, filozofii historii oraz filozofii kultury; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Rzeszowie i Sanoku[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1969 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął studia z zakresu filozofii, które ukończył magisterium. Następnie kontynuował dalsze kształcenie się w ramach studiów doktoranckich[2]. W 1999 roku na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii na podstawie pracy pt. Robina George'a Collingwooda krytyczna historia filozofii, której promotorem był ks. prof. Józef Herbut[3]. Z kolei w 2009 roku Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii o specjalności filozofia kultury na podstawie rozprawy nt. Spór o nowoczesność w poglądach Charlesa Taylora i Alasdaira MacIntyre’a. Analiza krytyczna[4].

Zawodowo przez wiele lat związany był z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery zawodowej od asystenta, przez adiunkta po stanowisko profesora nadzwyczajnego[2]. Aktualnie pracuje w Zakładzie Kulturoznawstwa w Instytucie Historii[5]. Poza tym zatrudniony jest także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, gdzie prowadzi zajęcia w Zakładzie Pracy Socjalnej w Instytucie Humanistyczno-Artystycznym[2].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Witolda Nowaka koncentrują się wokół zagadnień związanych z filozofią kultury. Był on uczestnikiem wielu konferencji oraz szkoleń. Jest autorem szeregu artykułów naukowych i pozycji książkowych, w których porusza między innymi kwestie z zakresu antropologii kulturowej[6]. Do najważniejszych jego publikacji należą[7]:

  • Robina G. Collingwooda filozofia historii, Lublin 2002.
  • Tożsamość indywidualna i zbiorowa. Szkice filozoficzne, Rzeszów 2004.
  • Spór o nowoczesność w poglądach Charlesa Taylora i Alasdaira MacIntyre'a. Analiza krytyczna, Rzeszów 2008.
  • Wspólnota i wspólnotowość w filozofii dawnej i współczesnej, Rzeszów 2010.
  • Rozum, świat, zaangażowanie, Rzeszów 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Data urodzenia w bazie Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
  2. a b c d Dr hab. Witold Marek Nowak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2014-01-08].
  3. Robina George'a Collingwooda krytyczna historia filozofii w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
  4. Spór o nowoczesność w poglądach Charlesa Taylora i Alasdaira MacIntyre’a. Analiza krytyczna w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
  5. Wykaz pracowników Zakładu Kulturoznawstwa na Instytucie Historii UR, stan na I 2014 roku [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
  6. Kadra PWSZ w Sanoku, informacje o pracownikach [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
  7. Dna na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]