Studia trzeciego stopnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Studia trzeciego stopnia (studia doktoranckie, studia doktorskie[1][2]) – studia umożliwiające uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowujące do samodzielnej działalności badawczej i twórczej. Kształcenie na studiach doktoranckich kończy się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia (w Polsce absolwent otrzymuje Świadectwo ukończenia studiów doktoranckich). Ukończenie studiów trzeciego stopnia nie oznacza uzyskania stopnia naukowego doktora, należy jednak wskazać, że studia doktoranckie stwarzają warunki do przygotowania rozprawy doktorskiej[3]. Studia doktoranckie prowadzone mogą być przez uprawnione jednostki organizacyjne uczelni, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W Polsce studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 4 lata, z możliwością przedłużenia w uzasadnionych przypadkach o 2 lata (np. prowadzenia długotrwałych badań naukowych)[4].

W Polsce w roku akademickim 2011/2012 w ramach studiów doktoranckich kształciły się 40 263 osoby, w tym 29 943 w trybie stacjonarnym i 10 320 w trybie niestacjonarnym[5].

Nauka na studiach doktoranckich wymaga ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Studia doktoranckie czy doktorskie[edytuj | edytuj kod]

Językoznawcy są podzieleni, w ślad za zapisem w Rozporządzeniu[4] oraz w mowie potocznej przeważa sformułowanie studia doktoranckie (mniej logiczne, gdyż podobnie jak studia magisterskie kończą się uzyskaniem dyplomu magistra, tak studia doktorskie prowadzą do stopnia doktora, a nie doktoranta). W Wielkim Słowniku Języka Polskiego słowa: doktorancki, doktoranckie wcale nie występują[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://www.ijp-pan.krakow.pl/pl/studium-doktorskie Instytut Języka Polskiego Kraków - Studia doktorskie
  2. doktorski. Wielki słownik języka polskiego. [dostęp 11 grudnia 2015].
  3. Adam Barczyński - Grupa F3, Studia doktoranckie INP PAN - INP PAN, www.inp.pan.pl [dostęp 2017-02-11].
  4. a b Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie studiów doktoranckich oraz stypendiów doktoranckich (Dz.U. z 2017 r. poz. 1696)
  5. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 37, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
  6. doktorancki. Wielki słownik języka polskiego. [dostęp 18 stycznia 2016].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]