Wojna Hiszpanii z koalicją angielsko-francusko-austriacką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
flaga Hiszpanii od 1701 do 1748 r.

Wojna Hiszpanii z koalicją angielsko-francusko-austriacką 17181720, wojna czwórprzymierza.

Po przejęciu władzy przez dynastię Burbonów, Hiszpania zeszła na margines polityki europejskiej. Król Filip V wraz z kardynałem Alberonim czynili starania zjednoczenia Hiszpanii z Francją. Małżonka króla Elżbieta Farnese chciała natomiast dla swoich synów pozyskać księstwa w Italii.

Po zakończeniu wojny o sukcesję hiszpańską i podpisaniu pokoju w Utrechcie w 1713 r. nastąpiło zbliżenie pomiędzy dwoma czołowymi wielkimi europejskimi mocarstwami kolonialnymi: Wielką Brytanią i Francją, które zawarły sojusz ("system francusko-brytyjski") mający dominujące i stabilizujące znaczenie w świecie. System ów przetrwał do 1731 r. W jego ramach oba te państwa dążyły do zatrzymania ekspansji Rosji na Morzu Bałtyckim i Hiszpanii na Morzu Śródziemnym.

Kiedy więc w roku 1717 Hiszpania zajęła Sardynię (należącą od czasu pokoju w Utrechcie do Austrii), zaś rok później w ręce Hiszpanów wpadła Sycylia; 2 sierpnia 1718 r. Wielka Brytania, Francja, Austria i Niderlandy zawarły sojusz antyhiszpański (tzw. czwórprzymierze). W tym samym roku flota angielska zwyciężyła ochraniającą hiszpańskie operacje na Sycylii flotę hiszpańską koło przylądka Passero w pobliżu Syrakuz i Mesyny. Francuzi tymczasem w roku 1719 wtargnęli do kraju Basków, co zmusiło Hiszpanię do rozpoczęcia rozmów pokojowych. Ostatecznie doszło do niego po nieudanej wyprawie hiszpańskiego korpusu ekspedycyjnego w sile 6000 ludzi do Szkocji, gdzie zamierzali wspomóc Jakobitów w walce z Anglikami. Flota w trakcie wyprawy została zniszczona przez sztorm. W grudniu 1719 r. król Filip V zwolnił w końcu Alberoniego odpowiedzialnego za agresywną politykę Hiszpanii.

Dnia 17 lutego 1720 r. w Hadze zawarto układ pokojowy na mocy którego Sabaudia zyskała ziemie Sardynii, a jej królem obrano Wiktora Amadeusza, Sycylia dostała się pod panowanie austriackie. Dodatkowo Hiszpania zmuszona była zwrócić zajęte tereny, z wyjątkiem Parmy, Piacenzy i Toskanii.