Wojna króla Jerzego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna króla Jerzego
Wojna o sukcesję austriacką
Ilustracja
Lądowanie Brytyjczyków pod Louisbourgiem
Czas 1744–1748
Miejsce Ameryka Północna
Wynik Pokój w Akwizgranie (1748)
Status quo ante bellum
Strony konfliktu
Wielka Brytania Francja
brak współrzędnych

Wojna Króla Jerzegowojna kolonialna pomiędzy Wielką Brytanią, a Francją tocząca się w latach 1744-1748 w Ameryce Północnej, a ściślej w północnowschodniej jej części. Wojna króla Jerzego była częścią szerszego konfliktu europejskiego znanego jako wojna o sukcesję austriacką.

Nie licząc drobnych przygranicznych incydentów, jedyną kampanią wojny było oblężenie Louisbourga, które skończyło się jego zdobyciem w czerwcu 1745 roku. Armia brytyjska, dowodzona przez gubernatora Massachusetts Williama Shirleya, składała się w większości z ochotniczej milicji z Nowej Anglii. Dlatego też kampania ta często zwana jest wojną amatorską. Po długim i krwawym oblężeniu twierdza Louisbourg padła, co wywołało konsternację i szok na dworze francuskim.

Pokój w Akwizgranie (1748) kończący wojnę o sukcesję austriacką zwrócił twierdzę Francji w zamian za indyjski port Madras wcześniej zdobyty przez Francuzów. Decyzja brytyjska, podjęta bez wiedzy i za plecami kolonistów, poważnie zachwiała zaufaniem do instytucji kolonialnych w Ameryce Północnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grabowski Jan, Historia Kanady, Warszawa 2001, s. 95-97.
  • Zins Henryk, Historia Kanady, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk 1975, s. 65-66.