Wojtek Wawszczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojtek Wawszczyk
Data i miejsce urodzenia 16 sierpnia 1977
Cieszyn
Zawód reżyser, scenarzysta, animator, rysownik
Współmałżonek Anna Błaszczyk
Lata aktywności od 1997
Strona internetowa

Wojciech Wawszczyk, znany jako Wojtek Wawszczyk (ur. 16 sierpnia 1977 w Cieszynie) – reżyser, animator, scenarzysta i rysownik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Animację studiował w PWSFTviT, szkołę ukończył w 2001 roku z wyróżnieniem. W trakcie studiów odbył roczne stypendium w niemieckiej szkole Filmakademie Baden-Württemberg w Ludwigsburgu. Już pierwsze studenckie filmy Wawszczyka zyskały dużą popularność: Headless (Bezgłowy, 1999) i Mouse (Mysz, 2001) były pokazane na ponad 50 festiwalach i zdobyły kilka prestiżowych nagród.

Po ukończeniu szkół założył z Kamilem Polakiem niezależną grupę animatorów Studio Ploi, w ramach której współtworzył szereg filmów reklamowych i zrealizował swój kolejny krótki film Pingwin (2002).

W latach 2003–2005 pracował w Digital Domain w Los Angeles, gdzie współtworzył animację do filmów Ja, robot, Æon Flux i minutowy film promocyjny dla Wytwórni Disneya. W 2004 roku kierował grupą animatorów w Prana Studios w Bombaju przy realizacji filmowych wstawek do gry Fight Club.

W 2007 ukończył swój 16-minutowy film o drewnianej ławce zakochanej w dziewczynie Splinter (Drzazga), w technice łączącej malarstwo z komputerową animacją 3D. Wykładał animację i reżyserię filmu animowanego na Wydziale Animacji w Warszawskiej Szkole Filmowej i na krótkich warsztatach w Polsce i za granicą. Równocześnie prowadził grupę animatorów przy realizacji filmu Kamila Polaka Świteź w studiu Se-Ma-For.

Od listopada 2007 do marca 2011 razem z Tomaszem Leśniakiem i Jakubem Tarkowskim reżyserował i animował w studiu Paisa Films i Film Produkcja pełnometrażową adaptację komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka Jeż Jerzy. Od 2009 do 2012 prowadził wykłady z animacji komputerowej na studiach magisterskich w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie.

Od premiery Jeża Jerzego związany z warszawskim studiem animacji Human Ark, gdzie pracuje jako reżyser i dyrektor kreatywny. Niezależnie, lub w duecie z Kamilem Polakiem, wyreżyserował prawie 200 reklam, m.in. z serii Serce i Rozum, Plush, Berlinki, Tiger. Współtwórca (scenarzysta i reżyser kilku odcinków) animowanego serialu dla dzieci Kacperiada (2016). Na potrzeby serialu wraz z Tomaszem Leśniakiem stworzył film w filmie – Muchomściciel.

W 2018 i 2019 zrealizował bardzo popularną serię krótkich filmów animowanych "Słońce i woda", opartych na improwizowanych piosenkach jego 5-letniego syna Gucia.

Jego debiutancka powieść graficzna Pan Żarówka została po kilkunastu latach pracy opublikowana w Polsce w kwietniu 2018 przez wydawnictwo Kultura Gniewu[1]. Polskie Stowarzyszenie Komiksowe uznało w 2019 Pana Żarówkę najlepszym polskim albumem komiksowym[2].

Obecnie jako reżyser i scenarzysta pracuje w studiu Human Ark nad pełnometrażowym filmem Podróż smokiem Diplodokiem na motywach komiksów Tadeusza Baranowskiego. Równolegle tworzy dwie kolejne powieści graficzne: Bardzo mi przykro i Fungae (z Tomaszem Leśniakiem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojtek Wawszczyk, Pan Żarówka, ISBN 978-83-64858-78-9.
  2. Nagrody PSK 2019, alejakomiksu.com, 27 maja 2019 [dostęp 2019-06-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]