Tiger Energy Drink

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tiger – marka bezalkoholowego napoju energetyzującego, na początku produkowanego przez przedsiębiorstwo Foodcare, a od grudnia 2010 – wyłącznie przez spółki z Grupy Maspex Wadowice[1].

Marka jest własnością mistrza świata w boksie – Dariusza Michalczewskiego oraz jego fundacji „Równe Szanse”. Nazwa „Tiger” pochodzi od pseudonimu sportowego boksera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tiger Energy Drink zadebiutował na polskim rynku w roku 2003. Marka od początku korzystała z wizerunku Dariusza „Tigera” Michalczewskiego, który grał m.in. w pierwszej reklamie telewizyjnej napoju. Produkcją początkowo zajmowało się przedsiębiorstwo Gellwe (później funkcjonujące pod firmą FoodCare).

W 2005 r. marka odświeżyła logo oraz zmieniono hasło reklamowe na „Power is back”.

Pięć lat po debiucie, w roku 2008, Tiger prześcignął pod względem sprzedażowym Red Bulla. Został tym samym liderem na polskim rynku wśród napojów energetycznych.

W tym samym roku Fundacja Darka Michalczewskiego „Równe Szanse” zdecydowała się zakończyć współpracę z FoodCare i udzielić licencji na produkcję napoju przedsiębiorstwu Maspex.

Tiger prowadzi też fanpage na Facebooku, który w roku 2015 osiągnął 400 000 fanów[2].

W roku 2016 marka wprowadziła do sprzedaży nowe wersje napojów. Nastąpiła też zmiana designu puszek.

Skład[edytuj | edytuj kod]

W skład napoju wchodzą między innymi: tauryna, kofeina oraz witaminy z grupy B.

Wyszczególnienie składników[edytuj | edytuj kod]

Zawartość kofeiny: 32mg/100ml

Wartość odżywcza w 100ml[edytuj | edytuj kod]

Wartość energetyczna: 197 kJ / 46 kcal

Wersje funkcjonalne, takie jak Tiger Energy Drink Mental, Restart, Fighter, Speed oraz Vitamin Attack zawierają dodatkowo:

 • witaminy: C oraz D
 • guaranę
 • magnez
 • potas
 • kwas foliowy
 • biotynę
 • kwas pantotenowy
 • BCAA
 • soki owocowe

(*) – % realizacji zalecanego dziennego spożycia.

Ze względu na swój skład napój zalecany jest przez producentów podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub umysłowego[3].

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie napój Tiger Energy Drink występuje w następujących rodzajach:

 • Tiger Energy Drink 250 ml w granatowej puszce z wizerunkiem tygrysa
 • Tiger Energy Drink Zero 250 ml w szarej puszce z wizerunkiem tygrysa. Napój ma obniżoną liczbę kalorii (ok. 5 kcal w puszce).
 • Tiger Energy Drink Mental 250 ml w złotej puszce z wizerunkiem tygrysa z wyciągiem z żeń-szenia.
 • Tiger Energy Drink Restart 250 ml w zielonej puszce z wizerunkiem tygrysa z dodatkowymi elektrolitami

Ponadto dostępne są wersje produktu w butelce PET 900 ml.

W roku 2016 Tiger wprowadził do swojej oferty nowe rodzaje napoju:

 • Tiger Energy Drink Fighter 250 ml w czerwonej puszce z wizerunkiem tygrysa. Napój ma przyspieszać regenerację mięśni, dzięki zawartości potasu, wit. D oraz BCAA.
 • Tiger Energy Drink Speed 250 ml w czarnej puszce z wizerunkiem tygrysa. Zawiera on guaranę oraz magnez.
 • Tiger Energy Drink Vitamin Attack 250 ml w żółtej puszce z wizerunkiem tygrysa, zawierący zwiększoną dawkę witamin

Napój Tiger jest eksportowany do kilku krajów w Europie i na świecie. Napój Tiger jest liderem w Polsce pod względem wyników sprzedaży wśród napojów energetyzujących[4].

Znak towarowy – kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Za uprawnionego do znaku towarowego Tiger uważa się boksera Dariusza „Tigera” Michalczewskiego. Prawa do znaku towarowego Tiger są przedmiotem postępowań sądowych z udziałem Michalczewskiego, stworzonej przez niego Fundacji „Równe Szanse” oraz FoodCare[5].

W rezultacie wieloletniego sporu pomiędzy producentem, spółką Food Care z Zabierzowa, a Dariuszem Michalczewskim, który użyczał jej praw do korzystania z oznaczenia „Tiger”[6], ostatecznie Michalczewski w listopadzie 2010 zdecydował się wypowiedzieć dotychczasową umowę na produkcję i dystrybucję napoju w wyniku czego wygasły wszelkie uprawnienia spółki Foodcare do korzystania z oznaczenia TIGER oraz dóbr osobistych i majątkowych Dariusza Michalczewskiego. Powodem rozwiązania zawartej na 50 lat umowy było niewywiązywanie się z postanowień umowy przez Foodcare, a w szczególności zaprzestanie płacenia Fundacji należnego wynagrodzenia z tytułu licencji na używanie oznaczenia Tiger[1].

Nowa umowa została podpisana z przedsiębiorstwem Maspex z Wadowic[7][8][9]. Na bazie tej umowy spółki z Grupy Maspex Wadowice otrzymały wyłączną licencję na możliwość korzystania z pseudonimu sportowego Tiger i innych oznaczeń z tym pseudonimem związanych, a także do wykorzystywania wizerunku Dariusza „Tigera” Michalczewskiego w promocji produktów spożywczych. Spółki z Grupy Maspex odpowiedzialne są za zapewnienie produkcji, dystrybucji i promocji produktu. Przedsiębiorstwo ponadto jest zobowiązane do przekazywania opłaty z tytułu udzielonej licencji[1].

W grudniu 2010 Sąd Okręgowy w Gdańsku zakazał FoodCare produkcji i sprzedaży napoju, natomiast gotowe produkty zostały zajęte przez komornika[10]. Po złożonym zażaleniu sąd zmienił swoją decyzję i zezwolił FoodCare na wznowienie produkcji napoju Tiger Energy Drink do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd apelacyjny[11].

Równocześnie w grudniu 2010 napoje energetyczne pod tą samą nazwą „Tiger” zaczęły produkować spółki z Grupy Maspex Wadowice, czyli wtedy na rynku były dwa napoje z tym samym oznaczeniem[12][13].

Sytuacja zmieniła się na początku stycznia 2011. Sąd Okręgowy w Krakowie wydał postanowienie o zakazie produkcji i sprzedaży napojów energetycznych w opakowaniach ze słowem „Tiger” przez spółkę FoodCare, zaś Sąd Okręgowy w Gdańsku zakazał produkcji i sprzedaży tych napojów przez spółki z Grupy Maspex Wadowice[14][15]. Kilka dni później (14.01.2011) ten sam Sąd wstrzymał wykonanie postanowienia z dnia 10 stycznia do czasu rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku i spółki z Grupy Maspex znów mogły produkować i sprzedawać Tigera[16].

25 stycznia sąd w Krakowie przywrócił również prawo produkcji przedsiębiorstwu FoodCare do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd apelacyjny[17].

17 lutego Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wcześniejszą decyzję i swoim postanowieniem po raz kolejny zakazał przedsiębiorstwu Foodcare produkcji, promocji i sprzedaży produktów zawierających oznaczenie Tiger. Oznacza to, że obecnie jedynym uprawnionym do produkcji i sprzedaży napojów Tiger Energy Drink są spółki z wadowickiej Grupy Maspex[18].

W dniu 18 maja 2011 roku spółka FoodCare złożyła do Sądu Okręgowego w Gdańsku IX Wydział Gospodarczy wniosek o wycofanie pozwu przeciwko spółkom z Grupy Maspex Wadowice, co oznacza, że FoodCare wycofał wszystkie stawiane Maspeksowi zarzuty[19].

Po wielomiesięcznych bojach sądowych pomiędzy Dariuszem Michalczewskim, jego Fundacją i przedsiębiorstwem Foodcare, Sąd Apelacyjny w Krakowie oraz Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymały wcześniejsze decyzje i swoimi prawomocnymi już postanowieniami zakazały przedsiębiorstwu Foodcare produkcji, promocji i sprzedaży produktów zawierających oznaczenie Tiger na czas trwania procesu. Oznacza to, że obecnie jedynym uprawnionym do produkcji i sprzedaży napojów Tiger Energy Drink są spółki z wadowickiej Grupy Maspex[20][21].

W dniu 17 sierpnia 2011 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku Wydział Gospodarczy na wniosek Fundacji „Równe Szanse” Dariusza Michalczewskiego wydał postanowienie zobowiązujące spółkę FoodCare do złożenia w terminie dwóch tygodni od doręczenia postanowienia informacji na temat ilości napojów energetycznych oznaczonych słowem „Tiger” i „Black”, które zostały wyprodukowane przez spółkę lub na jej zlecenie od 29 października do dnia udzielenia informacji. Dodatkowo spółka FoodCare musi podać całościowy wykaz swoich odbiorców hurtowych lub przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż detaliczną napojów energetyzujących oznaczonych słowem „Tiger” lub „Black”, którym zbyła lub przekazała produkty od 29 października 2010 roku do dnia udzielenia informacji wraz ze wskazaniem m.in. ilości oraz cen oraz dat sprzedaży[22].

W postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Warszawie Dariusz Michalczewski zrzekł się roszczeń w zakresie oznaczenia Dariusz Tiger Michalczewski w stosunku do przedsiębiorstwa Foodcare, w związku z czym postępowanie przez niego wszczęte zostało prawomocnie umorzone[23]. Dariusz Michalczewski w swoim oświadczeniu zaprzeczył jakoby zrzekł się roszczeń „Ani ja, ani moja Fundacja Równe Szanse nie zrzekała się roszczeń do spółki FoodCare wynikających ze znaku „Dariusz TIGER Michalczewski” czy „TIGER” i z całą pewnością nie zamierzam tego robić w przyszłości. Jak podkreślił w swoim oświadczeniu: „Wręcz przeciwnie, Fundacja w ostatnich dniach pozwała FoodCare o ponad 10 mln odszkodowanie z tytułu realizacji umowy promocyjnej i znaku TIGER VIT. Wycofanie się przez mojego adwokata z procesu o znak T.G.R jest naturalnym następstwem zajęcia się przez Urząd Patentowy wszystkimi sprawami dotyczącymi znaków towarowych. Jestem przekonany, że szybciej i równie kompetentnie tę cześć sporu rozstrzygnie Urząd Patentowy[24].

W dniu 20 września na wniosek Fundacji „Równe Szanse”, Dariusza Michalczewskiego i spółki MWS, która zajmuje się sprzedażą oryginalnych napojów z oznaczeniem Tiger, Sąd Okręgowy Wydział Gospodarczy w Warszawie zakazał firmie FoodCare rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Sąd wydał postanowienie, na bazie którego firma FoodCare ma sądowy zakaz informowania, że:

 • nabywanie oraz dystrybucja napojów energetycznych FoodCare z oznaczeniem Tiger są legalne,
 • nabywanie oraz dystrybucja napojów energetycznych FoodCare nie niosą za sobą zagrożenia dla dystrybutorów.

Ponadto Sąd zakazał spółce FoodCare informowania, że produkcja i wprowadzanie na rynek napojów z oznaczeniem Tiger przez przedsiębiorstwo Maspex ma znamiona nieuczciwej konkurencji[25].

21 września 2011 Sąd Okręgowy w Gdańsku IX Wydział Gospodarczy na wniosek Fundacji Darka Michalczewskiego „Równe Szanse” wydał postanowienie, na bazie którego spółka FoodCare ma zakaz prowadzenia reklamy i wykorzystywania na opakowaniach napojów takich elementów jak:

 • hasło „Power is black”,
 • wizerunek głowy tygrysa z oznaczeniem „Power is Black”,
 • hasło „Oryginalny smak w nowym opakowaniu”,
 • hasło „Podążaj za Czarnym Tygrysem”
 • lub jakikolwiek inny tekst zawierający frazę „czarny tygrys”

W związku z postanowieniem sądu wprowadzanie do obrotu napojów energetyzujących „BLACK” przedsiębiorstwa FoodCare w obecnych opakowaniach zawierających wyżej wymienione elementy, jest niezgodne z prawem. Sąd zasądził również zajęcie opakowań oraz materiałów reklamowych w magazynach spółki FoodCare z powyższymi oznaczeniami. Sąd zakazał spółce FoodCare wykorzystywania na opakowaniach i w reklamie nie tylko pełnej nazwy „TIGER”, ale również niepełnej lub zniekształconej jej formy, np. T G R – jak to miało miejsce w jednej z kampanii reklamowych FoodCare[26][27].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Firma Maspex będzie produkować napoje energetyczne Tiger. biznes.interia.pl, 2010-12-14. [dostęp 2011-10-06].
 2. Wymagana kontrola bezpieczeństwa, www.facebook.com [dostęp 2016-02-11].
 3. Informacje zawarte na puszce.
 4. Tiger zalewa Polskę. Rzeczpospolita. [dostęp 2009-05-22].
 5. Finał sporu o Tigera?. gieldaspozywcza.pl. [dostęp 2011-05-19].
 6. Beata Drewnowska. Tiger walczy o swój napój. „Rzeczpospolita”, 2010-03-26. 
 7. Grupa Maspex – Aktualności. 2010-12-15. [dostęp 2011-01-22].
 8. PAP, is. Maspex będzie produkować napoje energetyczne Tiger. „wyborcza.biz”, 2010-12-14. 
 9. pat. Maspex weźmie Tigera? FoodCare zapowiedział sądową walkę. „wyborcza.biz”, 2010-12-14. 
 10. WK: FoodCare potwierdza – komornik wkroczył z nakazem zajęcia produktów Tiger. W: 2010-12-08 [on-line]. portalspozywczy.pl. [dostęp 2011-01-22].
 11. Łukasz Rawa: FoodCare wznawia produkcję i sprzedaż Tigera. portalspozywczy.pl, 2010-12-23. [dostęp 2011-01-22].
 12. PAP, is. Po decyzji sądu – na rynku dwa napoje energetyczne Tiger. „wyborcza.biz”, 2010-12-24. 
 13. Bartosz Piłat. Na rynku są dwa Tigery. Będzie walka o „prawdziwego”. „wyborcza.biz”, 2010-12-28. 
 14. PAP/ak: Ani Maspex, ani FoodCare nie mogą sprzedawać Tigera. W: 2011-01-12 [on-line]. Forbes. [dostęp 2011-01-22].
 15. FoodCare i Maspex nadal walczą o markę Tiger. Bankier.pl, 2011-01-11. [dostęp 2011-01-22].
 16. Tiger wraca na sklepowe półki. wyborcza.biz, 2011-01-17. [dostęp 2011-10-06].
 17. Wojna o „Tigera”. Sąd podjął decyzję.
 18. Foodcare nie może produkować i sprzedawać napojów z oznaczeniem Tiger.
 19. FoodCare się poddaje. Koniec wojny o napój energetyczny?. gospodarka.dziennik.pl, 2011-05-24. [dostęp 2011-10-06].
 20. Sąd apelacyjny oddalił zażalenie Foodcare. Bankier.pl, 2011-03-14. [dostęp 2011-09-01].
 21. Tiger został tylko jeden. Ale to nie koniec sporu. finanse.wp.pl, 2011-05-12. [dostęp 2011-10-06].
 22. FoodCare musi przerwać milczenie. ekonomia24.pl, 2011-09-08. [dostęp 2011-10-06].
 23. http://www.foodcare.pl/pl/files/postanowienie.pdf.
 24. Michalczewski: FoodCare wywołuje niepotrzebny szum medialny. Nie zrzeknę się roszczeń. portalspozywczy.pl, 2011-09-14. [dostęp 2011-10-06].
 25. Sądowy zakaz dla FoodCare. wiadomoscihandlowe.pl, 2011-09-22. [dostęp 2011-10-06].
 26. http://web.archive.org/web/20120327212436/http://tigerpower.pl/oswiadczenie/doc.pdf.
 27. Spór o Tigera: sąd zakazuje także Blacka. Gospodarka.gazeta.pl, 2011-09-30. [dostęp 2011-10-03].