Przejdź do zawartości

Warszawska Szkoła Filmowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Warszawska Szkoła Filmowa
Data założenia

2004

Typ

szkoła niepubliczna

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

ul. gen. Józefa Zajączka 7
01-518 Warszawa

Liczba studentów

ok. 500

Rektor

dr hab. Andrzej Ramlau (od 2024)

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Warszawska Szkoła Filmowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Warszawska Szkoła Filmowa”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Warszawska Szkoła Filmowa”
Ziemia52°15′39,636″N 20°59′31,258″E/52,261010 20,992016
Strona internetowa

Warszawska Szkoła Filmowa – niepubliczna wyższa szkoła filmowa założona w 2004 w Warszawie.

Założona przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA w 2004 roku. Obecnie stanowi jedyny w Polsce kompleks szkół filmowych z własnym kinem Elektronik.

W 2015 otrzymała nominację do Oscara[1] za etiudę „Nasza Klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego. Od roku akademickiego 2011/2012 posiada uprawnienia szkoły wyższej[2].

W październiku 2013 otworzyła pierwsze w Polsce studia licencjackie na kierunku Tworzenie Gier Wideo[3] Od roku akademickiego 2015/2016 uczelnia uruchomiła anglojęzyczne studia międzynarodowe.

Przy Warszawskiej Szkole Filmowej działają:

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Założona w 2004 r. przez reżysera Macieja Ślesickiego i aktora Bogusława Lindę. Twórcy Szkoły stworzyli autorski program oświatowy, który zaowocował wielokrotnie nagradzanymi debiutami, już w pierwszym roczniku. Program nauczania wzorowany był na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, takich jak słynne nowojorskie Actor’s Studio. Priorytetem w nauczaniu są umiejętności pracy na planie filmowym. Studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego oraz współpracują ze sobą przy produkcji filmów dyplomowych.

W Warszawskiej Szkole Filmowej wykładają specjaliści i osobowości polskiego kina: m.in. Bogusław Linda, dr Maciej Ślesicki, prof. Bogdan Dziworski, dr hab. Andrzej Ramlau, Andrzej Wolf, prof. Krzysztof Zanussi, Magdalena Łazarkiewicz, Jacek Bończyk, Michał Urbaniak, Marcin Przybyłowicz, dr Katarzyna Taras, Marek Brodzki i inni. Od maja 2010 roku Szkoła mieści się w wolnostojącym budynku o powierzchni 2600 m², który znajduje się na warszawskim Żoliborzu, tuż przy stacji metra Dworzec Gdański. W ciągu ostatnich lat Warszawska Szkoła Filmowa była organizatorem bądź współorganizowała dziesiątki wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Do najważniejszych imprez cyklicznych należą: ScriptFiesta – Festiwal dla scenarzystów, Kameralne Lato, Europejski Festiwal Młodego Kina i Festiwal Polskich Filmów Niezależnych, Festiwal Filmoteki Szkolnej, Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, Od 2009 roku WSF organizuje dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej autorski projekt Akademii Filmoteki Szkolnej, skierowany głównie do nauczycieli intensywny program edukacyjny dotyczący wiedzy o filmie.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

3-letnie studia licencjackie:

Studia podyplomowe:

  • Reżyseria
  • Scenariopisarstwo

Studia międzynarodowe:

  • Film Directing and Video Games
  • Cinematography and Postproduction

Kursy:

  • Montażowy
  • Reżysersko-operatorski

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Script Fiesta[edytuj | edytuj kod]

Script Fiesta to pięciodniowy, specjalistyczny projekt edukacyjno-kulturalny będący połączeniem formuły szkoleń, paneli dyskusyjnych, spotkań i warsztatów poświęconych sztuce scenariopisarskiej, z towarzyszącym konkursem oraz warsztatów scenariopisarskich odbywających się zarówno w trakcie festiwalu, jak również w innych terminach.

Nadrzędnym zadaniem projektu jest stworzenie młodym twórcom kompleksowych warunków na poziomie merytorycznym i organizacyjnym, które wskażą odpowiednią drogę w zdobywaniu wiedzy dotyczącej poszczególnych etapów powstawania utworu scenariuszowego oraz pomoc w odkryciu w sobie twórczego potencjału i wykształceniu niezbędnych umiejętności do jego świadomego wyrażania.

Wartością dodaną projektu jest integracja środowiska, możliwość nawiązania cennych kontaktów, które mogą przyczynić się do powstania nowych grup twórczych lub też przerodzić się w relacje na polu zawodowym. Głównym modułem programowym projektu jest seria profesjonalnych warsztatów i paneli dyskusyjnych, których celem jest pogłębienie świadomości uczestników Script Fiesta w zakresie poszczególnych etapów powstawania scenariusza filmowego. Do udziału w festiwalu zostają zapraszani specjaliści nie tylko z Polski, ale także z zagranicy, reprezentujących różne środowiska (twórcy filmowi i telewizyjni, literaci, scenarzyści, dramaturdzy). Dzięki temu twórcy mogą pozyskać interesującą wiedzę i umiejętności w atrakcyjnej i niecodziennej formule.

Pierwsza edycja festiwalu Script Fiesta odbyła się w maju 2012 r. Wśród wykładowców znaleźli się m.in.: Maciej Ślesicki, Maciej Pisuk, Przemysław Nowakowski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Pilaszewska, Agata Kulesza, Marcin Dorociński i Jan Purzycki. Gościem specjalnym festiwalu była scenarzystka i autorka Linda Aronson.

stART![edytuj | edytuj kod]

Realizowane w Warszawskiej Szkole Filmowej studia podyplomowe stART! skierowane są do nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Głównym ich celem jest przygotowanie kadry pedagogicznej do aktywności w zakresie edukacji filmowej jako integralnej części szkolnego kształcenia i wychowania młodych ludzi.

Studia zapewnią nauczycielom profesjonalną wiedzę i praktyczne umiejętności związane z realizacją utworu filmowego i spektaklu teatralnego, a także staną się źródłem inspiracji niezbędnej do animowania wydarzeń kulturalnych oraz pobudzania młodych ludzi do działania. Studia zakończą się prezentacją projektów zrealizowanych przez nauczycieli wraz ze swoimi uczniami, zorganizowaną przez Warszawską Szkołę Filmową w grudniu 2013 r.

Studia podyplomowe stART! są częścią programu edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych Filmoteka Szkolna, realizowanego z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem studiów podyplomowych stART! jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nauczyciele uczestniczący w studiach podyplomowych Warszawskiej Szkoły Filmowej równocześnie zostają włączeni do projektu Akcja! realizowanego przez CEO, dzięki czemu uzyskują dodatkowe wsparcie w procesach edukacji filmowej. Projekt realizowany jest przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Adaptacja – kurs scenariopisarski dla literatów[edytuj | edytuj kod]

Warszawska Szkoła Filmowa prowadziła roczny, bezpłatny kurs scenariopisarski dla literatów. Od października 2013 do czerwca 2014, uczestnicy kursu mieli okazję doskonalić swój warsztat i rozwijać go w kierunku scenariopisarstwa. Współorganizatorem projektu był Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa [online], www.szkolafilmowa.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. Baza instytucji szkolnictwa wyższego POLON. [dostęp 2014-09-15].
  3. Reżyseria i produkcja gier wideo na WSF. Portal PSX Extreme, 2013-04-11. [dostęp 2013-09-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]