Wolf Messing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wolf Grigoriewicz Messing (ur. 10 września 1899 w Górze Kalwarii, zm. 8 listopada 1974 w Moskwie) – polski i radziecki jasnowidz żydowskiego pochodzenia o rzekomych zdolnościach telepatycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Górze Kalwarii w biednej rodzinie żydowskiej (i to jest jedyny niepodlegający wątpliwości fakt jego życiorysu). Dzieciństwo spędził w rozjazdach wędrownych cyrków po Polsce, podczas których regularnie brał udział w pokazach cyrkowych jako hipnotyzer. W 1921 powrócił do Polski i służył w wojsku. Po wybuchu II wojny światowej uciekł do Związku Radzieckiego, gdzie pozostał do końca życia. Pod koniec życia napisał i wydał pamiętniki; większość informacji zawartych w nich nie znalazło potwierdzeń w drodze badań archiwalnych. Zmarł w Moskwie, pochowany jest obok swej żony na Cmentarzu Wostriakowskim.

Wolf Messing sam o sobie[edytuj | edytuj kod]

Jego rosnąca sława już w dzieciństwie przyciągnęła uwagę Alberta Einsteina. Fizyk zaprosił Messinga do swojego domu, wraz ze znanym psychoanalitykiem Zygmuntem Freudem. Obaj naukowcy zaczęli przeprowadzać swoje eksperymenty. Oprócz Einsteina czy Freuda w swoim życiu spotkał wielu sławnych ludzi, np. Mahatmę Gandhiego – w 1927 roku.

W okupowanej Warszawie, gdzie przebywał, pojawiły się hitlerowskie ulotki informujące, że za jego schwytanie jest nagroda w wysokości 200 000 marek. Hitlerowcy nie zapomnieli mu, iż w 1937 publicznie ogłosił, że jeśli Hitler zaatakuje Związek Radziecki, III Rzesza przegra wojnę.

W Związku Radzieckim kontaktował się zarówno z Józefem Stalinem, jak i szefami NKWD oraz innymi politykami, co miało powodować problematyczne sytuacje, ale nigdy nie został zesłany do łagrów czy więzienia.

Messing w filmie[edytuj | edytuj kod]

Na motywach z biografii W. Messinga niemiecki reżyser Leander Haußmann nakręcił w 2011 komedię Hotel Lux[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Krzemiński, „Chichot z Hitlera”, polityka.pl, 2 kwietnia 2013, [dostęp 21-04-2013]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Stonehill – Fate Magazine, sierpień 2006
  • Wiktor Suworow Wybór (Выбор) jako “Rudolf Messer”, 1997, AiB
  • Topsy Küppers: Wolf Messing – Hellseher und Magier. Langen/Müller, München 2002. ​ISBN 3-7844-2880-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]