Wolne i Otwarte Oprogramowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koncepcyjna mapa FLOSS(pl)

Wolne i Otwarte Oprogramowanie (ang. Free Libre/Open Source Software, także FOSS, FLOSS, po polsku również WiOO) – neutralny skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) jak i Otwarte oprogramowanie (ang. Open Source), używany najczęściej w dokumentach urzędowych i oficjalnych analizach.

W praktyce każdy program na licencji zgodnej z definicją Free Software Foundation (Fundacja Wolnego Oprogramowania) jest jednocześnie zgodny z bardziej liberalną definicją Open Source Initiative (Definicja Otwartego Źródła), jednak różnice w założeniach obu definicji powodują, że nurt związany z FSF i projektem GNU obstaje przy odróżnianiu Wolnego Oprogramowania (aspekt prawny/ideowy) od Otwartego Oprogramowania (aspekt techniczny).

W zależności od kontekstu skrót FLOSS może dotyczyć zarówno obu nurtów ruchu (społeczność), obu typów definicji licencji na oprogramowanie (prawo, filozofia), zbioru oprogramowania na tych licencjach (informatyka) lub kombinacji tych składników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]