Electronic Frontier Foundation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Electronic Frontier Foundation
Ilustracja
Logo Electronic Frontier Foundation
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba San Francisco
Data założenia 6 lipca 1990
Status organizacja non-profit
Profil działalności wolność słowa, prywatność w Internecie
Zasięg świat
Prezes Brian Behlendorf
Członkowie 68[1]
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Electronic Frontier Foundation”
37°46′57″N 122°25′18″W/37,782500 -122,421667
Strona internetowa

Electronic Frontier Foundation – założona w lipcu 1990 roku w Stanach Zjednoczonych organizacja pozarządowa mająca na celu walkę o wolności obywatelskie (takie jak prawo do anonimowości, prywatności i wolności słowa) w elektronicznym świecie (prawa cyfrowe). Jej twórcami są Mitch Kapor, John Gilmore i John Perry Barlow.

Organizacja EFF patronuje między innymi systemowi Tor, programowi zapewniającemu anonimowość w sieci. Prowadzi bazę danych drukarek wykorzystujących steganografię drukarkową. Ważniejsze sprawy, w które fundacja się zaangażowała:

  • aresztowanie rosyjskiego programisty Dimitrija Skliarowa z powodu pozwu, jaki przeciwko niemu złożyło Adobe Systems (za złamanie zabezpieczeń elektronicznych książek),
  • egzekwowanie na szeroką skalę przez DVD Copyright Control Group zakazu rozpowszechniania nielicencjonowanych odtwarzaczy DVD (zob. Content Scramble System),
  • protest przeciwko projektowi ustawy SSSCA,
  • wniesienie pozwu przeciwko AT&T i Narodowej Agencji Bezpieczeństwa w związku z przechwytywaniem e-maili i podsłuchiwaniem rozmów abonentów bez nakazu sądu przez oskarżonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Public 990 – Fiscal Year 2015 (ang.). Electronic Frontier Foundation. s. 1. [dostęp 2017-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]