Joel i Ethan Coenowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joel Coen
Ethan Coen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia Joel: 29 listopada 1954
Ethan: 21 września 1957
St. Louis Park
Zawód reżyser
scenarzysta
montażysta
producent filmowy
Lata aktywności od 1984

Joel i Ethan Coenowie (znani także jako Bracia Coen) – amerykańscy filmowcy, scenarzyści, reżyserzy i producenci. Laureaci czterech Oscarów.

Joel Coen urodził się 29 listopada 1954, jego młodszy brat Ethan 21 września 1957. Razem tworzą duet artystyczny znany z wysmakowanych plastycznie, różnorodnych stylistycznie filmów, w których odświeżają znane schematy i swobodnie mieszają gatunki.

Żoną Joela jest aktorka Frances McDormand, często grająca w ich filmach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutowali w 1984 filmem Śmiertelnie proste, następnie zrealizowali szaloną komedię Arizona Junior (1987) oraz stylowy czarny kryminał Ścieżka strachu (1990). Kolejny ich film, czarna komedia Barton Fink w 1991 otrzymał Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Bohaterem filmu (w roli tytułowej John Turturro) jest utalentowany dramaturg, który przybywa do Hollywood, zamieszkuje w podejrzanym hotelu i zostaje autorem scenariuszy w jednej z wytwórni filmowych. Barton Fink, będący satyrą na przemysł filmowy, składa się z ciągu groteskowych, czasem makabrycznych, scen i przytłacza gęstą atmosferą.

Kolejnym nagradzanym filmem Coenów było Fargo z 1996. Opowiadają w nich historię nieudanego porwania dla okupu i ciężarnej policjantki z małego miasteczka, prowadzącej śledztwo w tej sprawie. Grająca policjantkę McDormand zdobyła Oscara dla aktorki w roli głównej, a bracia odebrali statuetkę za scenariusz.

Po wielkim sukcesie Fargo bracia wracają do eksperymentów z tradycyjnymi filmowymi formami. Powstają: postmodernistyczna komedia Big Lebowski (1998), mający cechy musicalu komediodramat Bracie, gdzie jesteś? (rozgrywający się na amerykańskim Południu w czasach wielkiego kryzysu i fabularnie nawiązujący do Odysei) oraz czarno-biały Człowiek, którego nie było (The Man Who Wasn't There).

Filmami Okrucieństwo nie do przyjęcia oraz Ladykillers bracia zbliżają się do komercyjnych rejonów kina. Pierwszy jest komedią romantyczną z Catherine Zeta-Jones i George’em Clooneyem, a drugi remakiem angielskiego filmu Jak zabić starszą panią?.

Ich największym sukcesem jest film To nie jest kraj dla starych ludzi z 2007 r., który nagrodzono aż czterema Oscarami. Trzy z nich otrzymali bracia Coen: za scenariusz adaptowany (na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego), reżyserię oraz jako współproducenci najlepszego filmu roku. Czwarta statuetka trafiła do Javiera Bardema za najlepszą rolę drugoplanową.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Joel:

Ethan: