Wrexham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Walii. Zobacz też: Wrexham – hrabstwo w Walii.
Wrexham
Wrecsam
Ilustracja
Kościół św. Idziego
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Hrabstwo Wrexham
Populacja (2001)
• liczba ludności

42 576
Położenie na mapie Wrexham
Mapa lokalizacyjna Wrexham
Wrexham
Wrexham
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Wrexham
Wrexham
Położenie na mapie Walii
Mapa lokalizacyjna Walii
Wrexham
Wrexham
Ziemia53°02′46″N 2°59′35″W/53,046111 -2,993056
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Wrexham (wym. [ˈrɛksəm], wal. Wrecsam, wym. [ˈwrɛksam]) – przemysłowe miasto w północno-wschodniej Walii. Pełni funkcje centrum administracyjnego hrabstwa miejskiego Wrexham. Liczba mieszkańców: 42 576 (2001). W mieście tym działa Glyndŵr University (dawniej NEWI). Wrexham jest miastem partnerskim Raciborza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze artefakty świadczące o obecności człowieka na terenie dzisiejszego Wrexham datowane są na okres około 8000 lat temu. Pierwsza znana osada na tym terenie nazywała się Wristleham Castle. Wristleham – typ zamku nazywany również Motte-and-bailey, znajdujący się w miejscu gdzie obecnie jest Erddig Park, to budowla, którą wzniesiono w 1161.

Edward I, angielski król, budowniczy zamków, które miały powstrzymywać Walijczyków przed odzyskaniem niepodległości – miał podobno przebywać w Wrexham w roku 1294 – w drodze na wyprawę, której celem było zgniecenie rewolty księcia Madoga (ap Llywelyn) Miasto Wrexham w momencie utworzenia w roku 1536 było początkowo częścią okręgu Denbighshire i istniał wyraźny podział na dwie dzielnice Wrexham Regis – kontrolowana przez króla oraz Wrexham Abbot – starsza część miasta, wcześniej należąca do opactwa Valle Crucis Abbey w pobliskim Llangollen. Do pierwszej połowy XVIII wieku Wrexham było małym miastem targowym, gdzie mieszkało około 2000 mieszkańców, natomiast w ostatniej dekadzie tego samego wieku w rezultacie rewolucji przemysłowej Wrexham rozbudowało się znacząco, stając na czele miast posiadających bardzo rozbudowany przemysł.

W 1762 przemysłowiec Wilkinson (1728-1808) zwany również "Iron Mad Wilkinson" (Wilkinson Stalowy Szaleniec) otworzył hutę stali Bersham w 1793 oraz odlewnię w Brymbo.

Rok 1848 to rok wydanie pierwszej gazety w Wrexham, a w mieście funkcjonowało wiele garbarni oraz browarów. W XIX wieku Wrexham uzyskało status niezależnego okręgu.

Cmentarz[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu znajduje się kwatera, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1946-1947 w szpitalach i obozach w Północnej Walii, Cheshire i Shropshire[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. H, www.polishresettlementcampsintheuk.co.uk [dostęp 2016-05-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]