Wrexham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Walii. Zobacz też: Wrexham – hrabstwo w Walii.
Wrexham
Wrecsam
Ilustracja
Kościół św. Idziego
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Hrabstwo Wrexham
Populacja (2001)
• liczba ludności

42 576
Kod pocztowy LL1-14
Położenie na mapie Wrexham
Mapa konturowa Wrexham, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wrexham”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wrexham”
Położenie na mapie Walii
Mapa konturowa Walii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Wrexham”
Ziemia53°02′46″N 2°59′35″W/53,046111 -2,993056
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Wrexham (wym. [ˈrɛksəm], wal. Wrecsam, wym. [ˈwrɛksam]) – przemysłowe miasto w północno-wschodniej Walii. Pełni funkcje centrum administracyjnego hrabstwa miejskiego Wrexham. Liczba mieszkańców: 42 576 (2001). W mieście tym działa Glyndŵr University (dawniej NEWI). Wrexham jest miastem partnerskim Raciborza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze artefakty świadczące o obecności człowieka na terenie dzisiejszego Wrexham datowane są na okres około 8000 lat temu. Pierwsza znana osada na tym terenie nazywała się Wristleham Castle. Wristleham – typ zamku nazywany również Motte-and-bailey, znajdujący się w miejscu gdzie obecnie jest Erddig Park, to budowla, którą wzniesiono w 1161.

Edward I, angielski król, budowniczy zamków, które miały powstrzymywać Walijczyków przed odzyskaniem niepodległości – miał podobno przebywać w Wrexham w roku 1294 – w drodze na wyprawę, której celem było zgniecenie rewolty księcia Madoga (ap Llywelyn) Miasto Wrexham w momencie utworzenia w roku 1536 było początkowo częścią okręgu Denbighshire i istniał wyraźny podział na dwie dzielnice Wrexham Regis – kontrolowana przez króla oraz Wrexham Abbot – starsza część miasta, wcześniej należąca do opactwa Valle Crucis Abbey w pobliskim Llangollen. Do pierwszej połowy XVIII wieku Wrexham było małym miastem targowym, gdzie mieszkało około 2000 mieszkańców, natomiast w ostatniej dekadzie tego samego wieku w rezultacie rewolucji przemysłowej Wrexham rozbudowało się znacząco, stając na czele miast posiadających bardzo rozbudowany przemysł.

W 1762 przemysłowiec Wilkinson (1728-1808) zwany również "Iron Mad Wilkinson" (Wilkinson Stalowy Szaleniec) otworzył hutę stali Bersham w 1793 oraz odlewnię w Brymbo.

Rok 1848 to rok wydanie pierwszej gazety w Wrexham, a w mieście funkcjonowało wiele garbarni oraz browarów. W XIX wieku Wrexham uzyskało status niezależnego okręgu.

Cmentarz[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu znajduje się kwatera, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1946-1947 w szpitalach i obozach w Północnej Walii, Cheshire i Shropshire[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. H, www.polishresettlementcampsintheuk.co.uk [dostęp 2016-05-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]