Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wspomnienia Sherlocka Holmesa
The Memoirs of Sherlock Holmes
{{{nazwa}}}
Okładka I wydania książki
Autor Arthur Conan Doyle
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1894
Wydawca George Newnes
Tematyka kryminalna, detektywistyczna
Typ utworu zbiór opowiadań
poprzednia
Przygody Sherlocka Holmesa
następna
Pies Baskerville'ów
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Wspomnienia Sherlocka Holmesa lub Dzienniki Sherlocka Holmesa (ang. The Memoirs of Sherlock Holmes) – zbiór 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku Holmesie angielskiego pisarza sir Arthura Conan Doyle'a, ilustrowany przez Sidneya Pageta. Opowiadania były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine[1] w latach 1892–1893. I wydanie książkowe ukazało się w 1894

Historia publikacji[edytuj | edytuj kod]

Spośród dwunastu utworów, jakie ukazały się w magazynie Strand (od grudnia 1892 do grudnia 1893), do pierwszej książkowej wersji „Wspomnień” z 1894 roku trafiło tylko jedenaście. „Kartonowe pudełko” (The Adventure of the Cardboard Box ze stycznia 1893 roku) nie znalazło się w zbiorze, gdyż sam autor uznał jego treść za zbyt kontrowersyjną. Mimo że początkowo pominięty utwór pojawia się w większości późniejszych brytyjskich wydań książki, w edycjach amerykańskich częściej można go znaleźć w zbiorze „Jego ostatni ukłon”.

W wersji książkowej dokonano też drobnych zmian w tekście, dodając do opowiadania „Stały pacjent” kilka pierwszych akapitów z usuniętego „Kartonowego pudełka”. W niektórych publikacjach (po raz pierwszy w 1928 roku) zapożyczony tekst został usunięty, a początek „Stałego Pacjenta” ponownie przeredagowany, przez co opowiadanie posiada trzy wersje różniące się od siebie długością i treścią wprowadzenia.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

W finałowym opowiadaniu Ostatnia zagadka Holmes spotyka się ze swoim wrogiem, profesorem Jamesem Moriartym, który jest obdarzony niezwykłymi zdolnościami matematycznymi, jednakże swoją mądrość i inteligencję wykorzystuje do działalności przestępczej. Jest inicjatorem wielu zbrodni w Londynie, lecz sam nigdy nie bierze w nich czynnego udziału. Holmes uważa go za równorzędnego przeciwnika i jako główny cel stawia sobie uwolnienie społeczeństwa od niebezpiecznego przestępcy. W końcu obydwaj adwersarze spotykają się w Szwajcarii przy alpejskim wodospadzie Reichenbach i podczas walki spadają w przepaść.

Zamysłem autora było uśmiercenie Sherlocka Holmesa i ostatnie opowiadanie tomu (napisane w formie wspomnienia dr Watsona) jest utrzymane w takim tonie, jakby detektyw rzeczywiście zginął. Jednakże pod naciskiem czytelników, Conan Doyle zmienił zdanie i przywrócił życie Holmesowi w opowiadaniu Pusty dom, zawartemu w następnym zbiorze opowiadań, zatytułowanym Powrót Sherlocka Holmesa.

Lista opowiadań[edytuj | edytuj kod]

Opowiadania z tomu Wspomnienia Sherlocka Holmesa w oryginale[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. The Memoirs of Sherlock Holmes (ang.). [dostęp 2012-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]