Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wspomnienia Sherlocka Holmesa
The Memoirs of Sherlock Holmes
Ilustracja
Okładka I wydania książki
Autor Arthur Conan Doyle
Tematyka kryminalna, detektywistyczna
Typ utworu zbiór opowiadań
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1894
Wydawca George Newnes

Wspomnienia Sherlocka Holmesa lub Dzienniki Sherlocka Holmesa (ang. The Memoirs of Sherlock Holmes) – zbiór 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku Holmesie angielskiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a, ilustrowany przez Sidneya Pageta. Opowiadania były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine[1] w latach 1892–1893. I wydanie książkowe ukazało się w 1894

Historia publikacji[edytuj | edytuj kod]

Spośród dwunastu utworów, jakie ukazały się w magazynie Strand (od grudnia 1892 do grudnia 1893), do pierwszej książkowej wersji „Wspomnień” z 1894 roku trafiło tylko jedenaście. „Kartonowe pudełko” (The Adventure of the Cardboard Box ze stycznia 1893 roku) nie znalazło się w zbiorze, gdyż sam autor uznał jego treść za zbyt kontrowersyjną. Mimo że początkowo pominięty utwór pojawia się w większości późniejszych brytyjskich wydań książki, w edycjach amerykańskich częściej można go znaleźć w zbiorze „Jego ostatni ukłon”.

W wersji książkowej dokonano też drobnych zmian w tekście, dodając do opowiadania „Stały pacjent” kilka pierwszych akapitów z usuniętego „Kartonowego pudełka”. W niektórych publikacjach (po raz pierwszy w 1928 roku) zapożyczony tekst został usunięty, a początek „Stałego Pacjenta” ponownie przeredagowany, przez co opowiadanie posiada trzy wersje różniące się od siebie długością i treścią wprowadzenia.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W finałowym opowiadaniu Ostatnia zagadka Holmes spotyka się ze swoim wrogiem, profesorem Jamesem Moriartym, który jest obdarzony niezwykłymi zdolnościami matematycznymi, jednakże swoją mądrość i inteligencję wykorzystuje do działalności przestępczej. Jest inicjatorem wielu zbrodni w Londynie, lecz sam nigdy nie bierze w nich czynnego udziału. Holmes uważa go za równorzędnego przeciwnika i jako główny cel stawia sobie uwolnienie społeczeństwa od niebezpiecznego przestępcy. W końcu obydwaj adwersarze spotykają się w Szwajcarii przy alpejskim wodospadzie Reichenbach i podczas walki spadają w przepaść.

Zamysłem autora było uśmiercenie Sherlocka Holmesa i ostatnie opowiadanie tomu (napisane w formie wspomnienia dr Watsona) jest utrzymane w takim tonie, jakby detektyw rzeczywiście zginął. Jednakże pod naciskiem czytelników, Conan Doyle zmienił zdanie i przywrócił życie Holmesowi w opowiadaniu Pusty dom, zawartemu w następnym zbiorze opowiadań, zatytułowanym Powrót Sherlocka Holmesa.

Lista opowiadań[edytuj | edytuj kod]

Opowiadania z tomu Wspomnienia Sherlocka Holmesa w oryginale[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Memoirs of Sherlock Holmes (ang.). [dostęp 2012-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]