Przejdź do zawartości

Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wspomnienia Sherlocka Holmesa
The Memoirs of Sherlock Holmes
Ilustracja
Okładka I wydania książki
Autor

Arthur Conan Doyle

Tematyka

kryminalna, detektywistyczna

Typ utworu

zbiór opowiadań

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1894

Wydawca

George Newnes

poprzednia
Przygody Sherlocka Holmesa
następna
Pies Baskerville’ów

Wspomnienia Sherlocka Holmesa lub Dzienniki Sherlocka Holmesa (ang. The Memoirs of Sherlock Holmes) – zbiór 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku Holmesie angielskiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a, ilustrowany przez Sidneya Pageta. Opowiadania były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine[1] w latach 1892–1893. I wydanie książkowe ukazało się w 1894

Historia publikacji

[edytuj | edytuj kod]

Spośród dwunastu utworów, jakie ukazały się w magazynie Strand (od grudnia 1892 do grudnia 1893), do pierwszej książkowej wersji „Wspomnień” z 1894 roku trafiło tylko jedenaście. „Kartonowe pudełko” (The Adventure of the Cardboard Box ze stycznia 1893 roku) nie znalazło się w zbiorze, gdyż sam autor uznał jego treść za zbyt kontrowersyjną. Mimo że początkowo pominięty utwór pojawia się w większości późniejszych brytyjskich wydań książki, w edycjach amerykańskich częściej można go znaleźć w zbiorze „Jego ostatni ukłon”.

W wersji książkowej dokonano też drobnych zmian w tekście, dodając do opowiadania „Stały pacjent” kilka pierwszych akapitów z usuniętego „Kartonowego pudełka”. W niektórych publikacjach (po raz pierwszy w 1928 roku) zapożyczony tekst został usunięty, a początek „Stałego Pacjenta” ponownie przeredagowany, przez co opowiadanie posiada trzy wersje różniące się od siebie długością i treścią wprowadzenia.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W finałowym opowiadaniu Ostatnia zagadka Holmes spotyka się ze swoim wrogiem, profesorem Jamesem Moriartym, który jest obdarzony niezwykłymi zdolnościami matematycznymi, jednakże swoją mądrość i inteligencję wykorzystuje do działalności przestępczej. Jest inicjatorem wielu zbrodni w Londynie, lecz sam nigdy nie bierze w nich czynnego udziału. Holmes uważa go za równorzędnego przeciwnika i jako główny cel stawia sobie uwolnienie społeczeństwa od niebezpiecznego przestępcy. W końcu obydwaj adwersarze spotykają się w Szwajcarii przy alpejskim wodospadzie Reichenbach i podczas walki spadają w przepaść.

Zamysłem autora było uśmiercenie Sherlocka Holmesa i ostatnie opowiadanie tomu (napisane w formie wspomnienia dr Watsona) jest utrzymane w takim tonie, jakby detektyw rzeczywiście zginął. Jednakże pod naciskiem czytelników, Conan Doyle zmienił zdanie i przywrócił życie Holmesowi w opowiadaniu Pusty dom, zawartemu w następnym zbiorze opowiadań, zatytułowanym Powrót Sherlocka Holmesa.

Lista opowiadań

[edytuj | edytuj kod]

Opowiadania z tomu Wspomnienia Sherlocka Holmesa w oryginale

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Memoirs of Sherlock Holmes. [dostęp 2012-03-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]