Studium w szkarłacie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Studium w szkarłacie
A Study in Scarlet
Ilustracja
Okładka pierwszego wydania książki
Autor Arthur Conan Doyle
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 27 grudnia 1887
Wydawca Ward Lock & Co
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1956[1]

Studium w szkarłacie (ang. A Study in Scarlet) – powieść autorstwa Arthura Conana Doyle’a wydana 27 grudnia 1887[2], pierwszy z cyklu utworów, których bohaterem jest detektyw-amator Sherlock Holmes. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w roku 1956.

Dziewiętnastowieczna ilustracja powieści

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej części doktor Watson, weteran wojenny, powraca do Anglii i poznaje ekscentrycznego detektywa-amatora, Sherlocka Holmesa. Ponieważ obaj panowie szukają mieszkania, decydują się zamieszkać wspólnie przy 221B Baker Street[a] w Londynie. Wkrótce potem Holmes dostaje list od oficera Scotland Yardu, z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki morderstwa Enocha Drebbera. Denat jest elegancko ubrany, ma w kieszeniach pieniądze i złoty zegarek, co wyklucza napad rabunkowy. Zwłoki znaleziono w pustym domu, na ciele brak obrażeń, tym większą zagadkę stanowi napis rache (niem. zemsta) uczyniony krwią na ścianie.

Na pytanie o przyczynę zgonu, Holmes odpowiada: trucizna. Sprawcą, sądząc po rozstawie kół pojazdu, którym przywieziono Drebbera do owego domu, jest jakiś dorożkarz.

Inspektor Lestrade o morderstwo podejrzewa Józefa Stangersona, sekretarza ofiary, zaś inspektor Gregson obwinia o to Artura Charpentiera, Drebber bowiem natarczywie zalecał się był do jego siostry. Obaj policjanci są w błędzie – mówi Holmes. Wkrótce Strangerson zostaje zabity nożem, zaś Charpentier ma alibi, w tym czasie był w areszcie podejrzany o zabicie Drebbera.

Sherlock Holmes ustala tożsamość zabójcy i zastawia na niego pułapkę.

Druga część książki opisuje historię życia zabójcy oraz motywy, które nim kierowały.

W zakończeniu sukces w wyjaśnieniu sprawy prasa przypisuje obu inspektorom. Watson postanawia ujawnić prawdę, w tym celu opisuje ją. Tak rozpoczyna się długotrwała przyjaźń Holmesa i Watsona.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Do powieści Studium w szkarłacie oraz postaci Sherlocka Holmesa i doktora Watsona nawiązuje opowiadanie Neila Gaimana Studium w szmaragdzie (wyd. w zbiorze Rzeczy ulotne).

Adaptacje filmowe[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Taki dom nie istnieje.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Studium w szkarłacie (pol.). [dostęp 2012-03-18].
  2. A Study in Scarlet (ang.). [dostęp 2012-03-18].
  3. A Study in Scarlet – 1933 film (ang.). IMDb. [dostęp 2012-03-18].
  4. A Study in Scarlet
  5. Bloody Inscription

Tekst w oryginale na wikiźródłach[edytuj | edytuj kod]