Wyspa Kunta Kinteh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyspa Kunta Kinteh
Ilustracja
Kontynent Afryka
Państwo  Gambia
Położenie na mapie Gambii
Mapa lokalizacyjna Gambii
Wyspa Kunta Kinteh
Wyspa Kunta Kinteh
Ziemia13°19′02,9″N 16°21′41,4″W/13,317472 -16,361500
Wyspa Kunta Kinteh i powiązane lokalizacjea
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Państwo  Gambia
Typ kulturowe
Spełniane kryterium III, VI
Numer ref. 761
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2003
na 27. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Mapa Fort James z 1755 roku

Wyspa Kunta Kinteh (do roku 2011 Wyspa James) (ang. Kunta Kinteh Island) – wyspa w zachodniej Gambii na rzece Gambia. Znajdują się tu ruiny XVII-wiecznego fortu (Fort James), które wraz z kilkoma innymi historycznymi budowlami w Gambii (głównie w pobliskiej miejscowości Albreda) zostały w 2003 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszymi Europejczykami, którzy w XVI wieku dotarli do brzegów wyspy, byli Portugalczycy, którzy nadali jej nazwę Wyspa Świętego Andrzeja (port. Isla de Andrea). Po raz pierwszy osiedlili się tu jednak dopiero w kolejnym stuleciu Niemcy bałtyccy i Łotysze z Księstwa Kurlandii, lenna Rzeczypospolitej. W 1651 roku Kurlandczycy ogłosili wyspę swoją kolonią i założyli tu fort i posterunek handlowy, chociaż Brytyjczycy, posiadający wówczas prawo handlu na terenach obecnej Gambii, już wcześniej przydzielili to terytorium dwóm innym kompaniom. Kurlandzki fort otrzymał nazwę Fort Jakob na cześć Jakuba Kettlera – księcia Kurlandii.

W ciągu kilku stuleci swojej historii fort kilkakrotnie zmieniał właścicieli, należał do Holendrów, Brytyjczyków i Francuzów, przejściowo znajdował się także w rękach miejscowych piratów. Został też co najmniej trzykrotnie zniszczony (dwa razy przez Francuzów, a raz przypadkiem, kiedy wyleciała w powietrze prochownia). Pod rządami Korony Brytyjskiej wyspa i fort otrzymały swoją obecną nazwę na cześć króla Jakuba II Stuarta (ang. James II). W rękach Francuzów fort nazywał się Fort Jacques lub Fort Saint-Jacques.

Wyspę ostatecznie opuszczono w 1829 roku, kiedy istniał już nowy fort na St. Mary’s Island w rejonie dzisiejszego miasta Bandżul.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]