Kunta Kinteh Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wyspa Kunta Kinteh)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kunta Kinteh Island
Ilustracja
Kontynent Afryka
Państwo  Gambia
Położenie na mapie Gambii
Mapa lokalizacyjna Gambii
Kunta Kinteh Island
Kunta Kinteh Island
Ziemia13°19′02,9″N 16°21′41,4″W/13,317472 -16,361500
Wyspa Kunta Kinteh i powiązane lokalizacje[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Mapa Fort James z 1755 roku
Państwo  Gambia
Typ kulturowy
Spełniane kryterium III, VI
Numer ref. 761
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2003
na 27. sesji

Kunta Kinteh Island (dawniej James Island) – wyspa w zachodniej Gambii na rzece Gambia. Znajdują się tu ruiny XVII-wiecznego fortu (Fort James), które wraz z kilkoma innymi historycznymi budowlami w Gambii (głównie w pobliskiej miejscowości Albreda) zostały w 2003 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszymi Europejczykami, którzy w XVI wieku dotarli do brzegów wyspy, byli Portugalczycy, którzy nadali jej nazwę Wyspa Świętego Andrzeja (port. Isla de Andrea). Po raz pierwszy osiedlili się tu jednak dopiero w kolejnym stuleciu Niemcy bałtyccy i Łotysze z Księstwa Kurlandii, lenna Rzeczypospolitej. W 1651 roku Kurlandczycy ogłosili wyspę swoją kolonią i założyli tu fort i posterunek handlowy, chociaż Brytyjczycy, posiadający wówczas prawo handlu na terenach obecnej Gambii, już wcześniej przydzielili to terytorium dwóm innym kompaniom. Kurlandzki fort otrzymał nazwę fort Jakuba na cześć Jakuba Kettlera – księcia Kurlandii.

W ciągu kilku stuleci swojej historii fort kilkakrotnie zmieniał właścicieli, należał do Holendrów, Brytyjczyków i Francuzów, przejściowo znajdował się także w rękach miejscowych piratów. Został też co najmniej trzykrotnie zniszczony (dwa razy przez Francuzów, a raz przypadkiem, kiedy wyleciała w powietrze prochownia). Pod rządami Korony Brytyjskiej wyspa i fort zostały nazwane na cześć króla Jakuba II Stuarta (ang. James II). W rękach Francuzów fort nazywał się Fort Jacques lub Fort Saint-Jacques.

Wyspę ostatecznie opuszczono w 1829 roku, kiedy istniał już nowy fort na St. Mary’s Island w rejonie dzisiejszego miasta Bandżul.

W 2011 roku wyspa otrzymała swoją obecną nazwę na cześć Kunty Kintego - bohatera powieści Korzenie - Saga amerykańskiej rodziny amerykańskiego pisarza o gambijskich korzeniach Alexa Haleya[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]