Wyspa Spichrzów (Elbląg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Spichrzów
Dzielnica Elbląga
Ilustracja
Widok z Wyspy Spichrzów na elbląskie Stare Miasto. W środku kadru katedra św. Mikołaja. Po obu stronach widoczne są współczesne kamieniczki budowane zgodnie z koncepcją tzw. retrowersji.
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miasto

Elbląg

Data założenia

1395

W granicach Elbląga

1395

Wysokość

5 m n.p.m.

Strefa numeracyjna

(+48) 55

Kod pocztowy

82-3xx

Tablice rejestracyjne

NE

Położenie na mapie Elbląga
Mapa konturowa Elbląga, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Wyspa Spichrzów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Wyspa Spichrzów”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Wyspa Spichrzów”
Ziemia54°09′30″N 19°23′19″E/54,158244 19,388617
Portal Polska

Wyspa Spichrzów – lewobrzeżna dzielnica Elbląga. Jest to obszar od wschodu ograniczony rzeką Elbląg, a od południa, zachodu i północy otoczony przez fosę miejską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze spichlerze na wyspie pojawiły się w końcu XIV wieku, po połączeniu jej z miastem dwoma mostami, a pierwszy i jedyny do XVIII wieku żuraw portowy zbudowano w roku 1364. Drewniane i kryte trzciną spichrze często były niszczone przez pożary. Konflikty elbląsko - gdańskie i elbląsko - krzyżackie kończyły się zniszczeniami na wyspie.

Oprócz spichlerzy na wyspie znajdowała się giełda kupiecka. Była w niej izba korcowa, w której przechowywano wzory miar oraz urzędował w niej, prowadzący rejestry, pisarz korcowy.

Do dzisiaj niewiele zachowało się z dawnej zabudowy Wyspy Spichrzów. W niedalekiej przyszłości planowany jest szereg inwestycji, mających przywrócić tę część miasta do dawnej świetności. Pojawił się m.in. pomysł stworzenia tam strefy wolnej od zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]