X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II
szkoła ponadgimnazjalna
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

Osiedle Rzeczypospolitej 111,
61-389 Poznań

Data założenia

1962

Patron

Przemysł II

Liczba uczniów

~550

Dyrektor

mgr Krzysztof Nowak

Wicedyrektorzy

mgr Agnieszka Bączyk

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II”
Ziemia52°23′11,95″N 16°57′07,24″E/52,386653 16,952011
Strona internetowa

X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu (tzw. „dziesiątka”). Liceum posiada klasy: lingwistyczne, matematyczno-fizyczne/geograficzne, biologiczno-chemiczne, teatralne oraz humanistyczne. W każdej klasie uczeń ma do wyboru drugi język: język hiszpański, język niemiecki lub język francuski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba plenerowa "Lot" stojąca przed liceum (maj 2018)

W roku 1962 powstało X LO im. Przemysła II, jako filia VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego (Paderka) w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 64 na Żegrzu. Zgodnie z pismem Ministerstwa Oświaty w roku 1963 X LO zostało jednostką samodzielną. W roku 1966 przeniesione do nowego budynku na Osiedlu Jagiellońskim (ul. Wioślarska obecnie ul. Józefa Piłsudskiego).

W 1978 uzyskało nową siedzibę na Osiedlu Rzeczypospolitej przy ulicy Wyzwolenia, w jednostce obszarowej SIM Osiedle Rzeczypospolitej[1] na Ratajach z salą kinową, pełnowymiarową halą sportową wyposażoną w trybuny i nowoczesnymi w pełni wyposażonymi salami wykładowymi. Od kilkunastu lat liceum uczestniczy w międzynarodowej wymianie grup uczniowskich i nauczycieli.

Przed liceum od strony ulicy Wyzwolenia stoi rzeźba plenerowa „Lot” wykonana przez Jerzego Sobocińskiego w roku 1981[2].

W szkole działają kluby szkolne: PTTK, DKF, SKS, TEATR DYCHA, Klub miłośników książek, Klub debat, Klub młodego Europejczyka i koła przedmiotowe, których uczestnicy zdobywają laury na Olimpiadach przedmiotowych[potrzebny przypis].

W 2018 szkoła będzie obchodziła 55-lecie istnienia.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]