Szkoła ponadgimnazjalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkoła ponadgimnazjalna – w Polsce szkoła, którą uczeń może rozpocząć po skończeniu gimnazjum; jest to trzeci, nieobowiązkowy poziom kształcenia w Polsce. Tworzenie i zarządzanie publicznymi szkołami ponadgimnazjalnymi jest zadaniem własnym powiatu (miasta na prawach powiatu)[1].

Jest kilka rodzajów szkół ponadgimnazjalnych:

Przed 1999 r. oraz od 2017 r. szkoły te występują pod nazwą szkół ponadpodstawowych.

Absolwenci ZSZ mogą kontynuować naukę w liceum dla dorosłych, natomiast absolwenci liceów ogólnokształcących oraz techników – w szkole policealnej. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy zdali egzamin maturalny, mają prawo do ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej.

W roku szkolnym 2012/2013 ustawą, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, zlikwidowano licea profilowane, uzupełniające licea ogólnokształcące i technika uzupełniające. Dotychczasowe licea i technika uzupełniające zostały zastąpione przez licea ogólnokształcące dla dorosłych[2]. W roku 2018 szkoły zawodowe zastąpiono szkołami branżowymi dwustopniowymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchylony art. 5 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2018 r. poz. 1457).
  2. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 205, poz. 1206).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]