Yoruichi Shihōin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postać - Bleach
Yoruichi Shihōin
Zawód była shinigami; była dowódczyni 2 oddziału
Urodziny 1 stycznia
Wzrost 156 cm
Masa ciała 42 kg
Seiyū Satsuki Yukino (postać ludzka)
Shiro Saito (postać kota)
Aktor (dubbing 
angielski)
Wendee Lee (postać ludzka)
Terrence Stone (postać kota)

Yoruichi Shihōin (jap. 四楓院夜一 Shihōin Yoruichi?) – jedna z postaci anime i mangi Bleach. Zwana także shunshin (瞬神), co można przetłumaczyć jako Bogini Szybkości. Yoruichi Shihōin to ciemnoskóra kobieta, posiadająca zdolność przemiany w czarnego kota. Jest inteligentna i dowcipna. Pełniła funkcję dowódcy Jednostki Terenowej w Soul Society. Mimo że szlachetnie urodzona, zachowuje się przeciwnie do jej stanu społecznego. Doskonała instruktorka, bardzo wymagająca. Trenuje Chada i Orihime Inoue przed wyprawą do Soul Society. Pomogła także Ichigo w osiągnięciu ostatecznej formy jego miecza (bankai), za pomocą metody wynalezionej przez Kisuke Uraharę.

Życiorys[edytuj]

Yoruichi Shihōin była dowódczynią 2. Dywizji Gotei 13. Została 22. w kolejności głową rodziny płatnerzy - Shihōin, jednej z Czterech Wielkich Rodów Szlacheckich (Yon Daikizoku), a zarazem pierwszą kobietą na tym stanowisku. W tamtych czasach zdobyła wielki szacunek w Soul Society. Około 100 lat przed historią przedstawioną w serii, pomogła Kisuke Uraharze w jego ucieczce z Soul Society, przez co straciła swój status społeczny. Jest w bardzo bliskich stosunkach z Uraharą.

W czasach, gdy Yoruichi była dowódcą Tajnej Jednostki Terenowej, mianowała Soifon swoim ochroniarzem, i jednocześnie została jej mentorką. Nauczyła Soifon większości technik, jakie znała. W rezultacie, po zniknięciu Yoruichi ze Soul Society, Soifon zastąpiła ją na stanowisku dowódcy 2 dywizji.

Zanpakutō[edytuj]

Postać i imię zanpakutō Yoruichi są nieznane. W mandze i anime podczas retrospekcji wydarzeń można zauważyć, iż jej broń przypominała Kodachi lub Wakizashi - krótki miecz.

Umiejętności[edytuj]

  • Najczęściej używaną, wyjątkową umiejętnością Yoruichi jest jej umiejętność zmiany w czarnego kota. Potrafi ona pozostać w tej formie przez dowolnie długi czas. Jako czarny kot, Yoruichi wciąż potrafi korzystać z większości swych umiejętności. Ta forma dodatkowo sprawia iż bardzo łatwo może umknąć przeciwnikowi i ukryć się. Jej głos w kociej postaci jest o wiele niższy niż normalnie, przez co może sprawiać wrażenie, iż jest mężczyzną.
  • Shunpo (jap. 瞬歩 - Błyskawiczne Kroki) – Mniej wyjątkową lecz niemniej ważną specjalnością jest shunpo, które pozwalają jej poruszać się z niesamowitą prędkością. Mimo że wielu shinigami wyćwiczyło tę umiejętność, to właśnie Yoruichi zdobyła przydomek Bogini Szybkości (瞬神shunshin Yoruichi). Opanowała shunpo do tego stopnia, iż wydaje się, że potrafi się pojawić w kilku miejscach jednocześnie i pokonać cały oddział wroga.
  • Yoruichi to także mistrzyni walki wręcz (白打 hakuda, dosł. "białe ciosy") i magii demonicznej (鬼道 kidō, dosł. "droga demona"). Opanowała jedną z najpotężniejszych technik łączących te dwie sztuki walki. Technika ta, to Shunkō (瞬閧 - Skrzący Się Okrzyk). Jej wykonawca zostaje pokryty na plecach i ramionach skondensowaną energią, która przypomina błyskawice. Ubranie w miejscach nagromadzenia się energii zostaje rozdarte pod jej wpływem. Następnie energia może zostać przekazana do kończyn lub wystrzelona w kierunku przeciwnika.
  • Yoruichi posiada także dwa przedmioty, które umożliwiają latanie. Pierwszy z nich to różdżka z czaszką na jednym końcu i macką, która owija się wokół ramienia, na drugim. Owinąwszy się, z różdżki wysuwa się pojedyncze, duże skrzydło przypominające skrzydło nietoperza. Lot rozpoczyna się po wypowiedzeniu słowa tobe (jap. 飛べ - leć). Drugi przedmiot to Tentōken (天踏絢 - Niebiańska Szata) - brązowa peleryna przywiązana grubym sznurem do obroży na szyi. Do sznura przywiązana jest brosza z wygrawerowanym herbem rodu Shihouin. Identycznie jak ma to miejsce w przypadku latającego skrzydła, do używania peleryny nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności ani treningu.

Ciekawostki[edytuj]

  • Tite Kubo, autor mangi powiedział o Yoruichi: "Yoruichi-san nie lubi sake. Najbardziej lubi pić mleko. W chwilach, gdy jest zmęczona, zawsze po nie sięga. Bardzo dobrze się po nim czuje."

Imię i nazwisko[edytuj]

Imię i nazwisko Yoruichi Shihōin składają się z następujących znaków:

  • Yoruichi (夜 Yorunoc; 一 ichijeden)
  • Shihōin (四 Shicztery; 楓 klon (drzewo), 院 inświątynia, instytucja, dwór) – w herbie rodu Shihōin widnieją cztery liście klonu.