Zając Max: Misja pisanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zając Max: Misja pisanka
Die Häschenschule: Der große Eierklau
Gatunek

animacja, familijny

Data premiery

17 marca 2022
25 marca 2022 (Polska)

Kraj produkcji

Niemcy

Język

niemiecki

Czas trwania

76 minut

Reżyseria

Ute von Münchow-Pohl[1]

Scenariusz

Katja Grübel, Dagmar Rehbinder[1]

Główne role

Noah Levi
Elise Eikermann
Dirk Petrick
Sebastian Fitzner
Senta Berger
Friedrich von Thun
Katharina Straßer

Muzyka

Alex Komlew[1]

Scenografia

Anne Hofmann, Heiko Lueg[1]

Montaż

Ute von Münchow-Pohl, Erik Stappenbeck[1]

Produkcja

Dirk Beinhold, Sebastian Runschke, Dunja Bernatzky, Kris Staber, Bernhard zu Castell[1]

Wytwórnia

Akkord Film
SERU Animation
Arx Anima Animation Studio
NDR
SWR
HR

Dystrybucja

LEONINE Studios (NIemcy)
Constantin Film (Austria)[2]
Kino Świat (Polska)[3]

Poprzednik

Zając Max ratuje Wielkanoc (2017)

Strona internetowa

Zając Max: Misja pisanka (niem. Die Häschenschule: Der große Eierklau) – niemiecko-austriacki film animowany w reżyserii Ute von Münchow-Pohl z 2022 roku na podstawie książki dla dzieci Die Häschenschule Albert Sixtusa i Fritza Kocha-Gothy. Kontynuacja filmu Zając Max ratuje Wielkanoc[4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Żyjący w mieście zając Max otrzymuje list z Zajęczej Szkoły informujący go o dopuszczeniu do szkolenia na megazająca, które ochraniają inne zające wielkanocne i dbają o bezpieczne dostarczenie pisanek[5]. Wpada w konflikt z przywódcą gangsta zajęcy Leonem, któremu uniemożliwia zemstę na małej zajęczej dziewczynce za niechcące zrujnowanie live’a. Max przypadkowo wsiada na jego motor i odjeżdża nim z miasta. Leon dowiaduje, że Max nabył moce zająca wielkanocnego i zapowiada na swym kanale internetowym odwet.

Max dojeżdża do lasu natykając się wcześniej na Emmi, swą przyjaciółkę z Zajęczej Szkoły oraz wrogą im lisicę Ruth i jej synów – Ferdiego, Benka i Lorka, którzy nie ustają w dążeniu do kradzieży pisanek i tym samym przejęciu funkcji zająca wielkanocnego. W porę im się wymykają docierając do Zajęczej Szkoły. Max zapoznaje się z kurą Gerdą nadzorującą kury z góry Kur Everest zajmujące znoszeniem jaj przeznaczonymi na pisanki i dostarczające je zającom specjalnym jajodromem. Pozostałymi kandydatami na megazająca są Emmi, Antek i Luiza. Max ma trudności z ćwiczeniami, głównie przez to, że nie trenował od zeszłej Wielkanocy.

Do lasu przybywa również Leon i wpada w pułapkę lisów. Wyjawia im, że był relegowanym uczniem Zajęczej Szkoły i obiecuje im zostać lisami wielkanocnymi. Lisy wchodzą sojusz z Leonem, choć Ferdi traktuje go z dystansem. Tymczasem Złota Pisanka czernieje, co według starożytnych pism oznacza atak na Wielkanoc. Bez magii Złotej Pisanki zające tracą moce znikacza[5]. Trening Maxowi nie idzie dobrze, a Antek i Emmi wytykają mu egoizm. Leon zaś prowadzi lisy do środka Kur Everest, by wykraść pisanki. Emmi i Max przyłapują lisy na kradzieży i z pomocą Madame Herminy je przepędzają. Odkrywają starożytny mural opisujący wzmacniacz wielkamocy dający wspólną siłę tylko po dozgonnym zaufaniu. Jednak Kur Everest się zawala, przez co jajodrom jest uszkodzony. Opóźnienie w dostawie pisanek może oznaczać koniec Wielkanocy.

Ferdi zły z powodu nieudanych łupów przypadkiem podsłuchuje jak Leon mówi swej dziewczynie Sandy, że zamierza wykraść i zniszczyć pisanki na żywo w Wielkanoc, a lisy służą mu tylko za pionki. Jednak rodzina zarzuca mu kłamstw. Nocą wskutek niespodziewanych okoliczności Ferdi trafia na teren Zajęczej Szkoły, gdzie mówi o intrydze Leona, którego pan Zasadzka i Hermina dobrze znają. Ferdiemu zależy na Wielkanocy, więc zające niechętnie go przyjmują do szkoły. Max zwierza się Herminie, że ukradł motor Leonowi i pewnie dlatego ten chce zemścić na zającach wielkanocnych. Ta uspokaja go, że to nie wina Maxa, gdyż Leon od początku był złym zającem. Następnego dnia Ferdi i Max naprawiają jajodrom dzięki inżynierskim zdolnościom tego pierwszego.

Ferdi nie chcąc zawieść zaufania zająców, wymyka się z Zajęczej Szkoły, by pousuwać pułapki na zające, które wcześniej zastawił z rodziną. Nie wie, że podsunął pomysł Leonowi i rodzinie, jak łatwiej dostać się na Kur Everest. Zające ich powstrzymują, lecz porwana zostaje Emmi. Leo każe zającom za nią oddać pisanki do jutrzejszej Wielkanocy, inaczej Emmi zjedzą lisy. Max zauważa u Ferdiego element pułapki i oskarża go o zmowę z wrogami. Wzburzony Ferdi wypiera się wszystkiego i odchodzi z Zajęczej Szkoły z żalem, że nikt mu nie ufa. Max po przemyśleniu wszystkiego rankiem udaje się do chaty lisów i godzi się z Ferdim. Wspólnie uwalniają Emmi i uciekają z nią do Zajęczej Szkoły. Tam wszyscy świętują, lecz ich radość trwa krótko, gdy Leon i lisy wlatują na dronie skonstruowanym przez Sandy.

Leonowi, który jawnie zdradza lisy, udaje się zdobyć wszystkie zgromadzone pisanki i chce zrzucić je, by się potłukły. Max i Ferdi chcą je przechwycić i dzięki uaktywnieniu się wzmacniacza wielkamocy udaje się im to wraz z Emmi. Złota Pisanka odzyskuje moc, a Max oficjalnie staje się megazającem. Złapany przez Benka i Lorka Leon zostaje wypędzony z terenu Zajęczej Szkoły, zaś Ferdi w dowód wdzięczności zostaje pierwszym lisem wielkanocnym ku radości Ruth. Po odzyskaniu mocy znikacza Max, Emmi i Ferdi rozdają pisanki w mieście.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Postać Wersja niemiecka[1] Wersja austriacka[6] Wersja polska
Max Noah Levi Markus Freistätter Piotr Adamczyk
Emmi Elise Eikermann Tanja Raunig Izabela Perez
Ferdi Dirk Petrick David Miesmer Bartosz Wesołowski
Leon Sebastian Fitzner brak danych Przemysław Glapiński
Madame Hermina Senta Berger Lidia Sadowa
pan Zasadzka Friedrich von Thun Janusz Nowicki
Gerda Katharina Straßer Brygida Turowska
Antek Ben Boxberg Rafael Haider brak danych
Luiza Johanna Klebs Julia Schranz
Arnie Max Boguth brak danych
Mamuśka Ruth Jule Böwe Ulrike Beimpold Ewa Serwa
Benek Monty Arnold Christoph Kohlbacher Sławomir Pacek
Lorek Jannik Endemann Ferdinand Seebacher Piotr Bąk
Sandy Liza Simmerlein brak danych brak danych
Brzucho Erik Stappenbeck Susi Stach
Zajęcza dziewczynka brak danych

Opracowanie: Studio PRL
Reżyseria: Tomasz Borkowski
Dialogi: Piotr Cieński
Nagranie i montaż dialogów: Dawid Pietruszka, Anton Borowy
Zgranie dźwięku 5.1: Anton Borowy – Studio PRL
Kierownictwo muzyczne: Anton Borowy
Kierownictwo produkcji: Agata Bornus
Lektor: Piotr Bąk

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Die Häschenschule – Der große Eierklau. Filmportal.de. [dostęp 2022-04-16]. (niem.).
  2. Die Häschenschule – Der große Eierklau (österr. Fassung). Cineplexx AT. [dostęp 2023-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-08)]. (niem.).
  3. Kino Świat | ZAJĄC MAX: MISJA PISANKA |. [dostęp 2023-04-08]. (pol.).
  4. Die Häschenschule 2 – Der große Eierklau. Österreichisches Filminstitut. [dostęp 2023-04-08]. (niem.).
  5. a b Die Häschenschule 2 – Der große Eierklau. Filmstarts. [dostęp 2023-04-08].
  6. Die Häschenschule, der grosse Eierklau, österreichischer Kinofilm. Die Häschenschule – der grosse Eierklau. [dostęp 2023-04-08]. (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]