Zając wielkanocny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielkanocna kartka pocztowa z zającem, ok. 1915.

Zając wielkanocny – jeden ze świeckich symboli Wielkiej Nocy, święta chrześcijan[1].

Pomimo że pierwsze interpretacje znaczenia zająca w chrześcijaństwie pochodzą z pism pisarzy wczesnochrześcijańskich (m.in. Hezydiusz, Augustyn z Hippony), to najstarsze źródła łączące zająca z symboliką jajka wielkanocnego pochodzą z końca XVII wieku. Wyjaśnień takiego połączenia jest wiele – nawiązanie do zwyczajów podatkowych (składanie daniny w naturze), kojarzenie zwierzęcia z nadejściem wiosny czy utożsamianie zająca z tym stworzeniem, które według rodziców, przynosi dla dzieci pisanki jako drobne upominki. Popularność symbolu zająca znacznie wzrosła wraz z pojawieniem się kartek pocztowych ze świątecznymi życzeniami[2].

Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec. W Polsce obchodzony jest w niektórych regionach, m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim czy w Wielkopolsce[3]. Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia prezenty (zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze) w pierwszy dzień[a] Świąt Wielkanocnych w koszyczkach ukrytych w domu lub ogrodzie[3], wyścielonych pociętą na paski zieloną bibułą[4].

W Australii, gdzie sprowadzone z Europy króliki są poważnym problemem ekologicznym, w ramach ruchu wspierania lokalnej fauny, zrodziła się inicjatywa zastępowania wielkanocnych zajęcy (ang. Easter Bunny, dosł. królik wielkanocny) wielkanocnymi wielkouchami (ang. Easter Bilby)[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W południowo-zachodniej Wielkopolsce zając przychodzi w Wielki Czwartek[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Redakcja MM Poznań: Dlaczego zając jest symbolem Wielkanocy?. poznan.naszemiasto.pl, 2015-01-10. [dostęp 2017-04-19].
  2. ks. R.K: Zając na Wielkanoc. opoka.org.pl. [dostęp 2017-04-19].
  3. a b c Nasze miasto: Kościan – Dlaczego prezenty na Wielkanoc przynosi zajączek?
  4. Monika Borowiak: Wielkanoc: kiedy przychodzi ten Zając?. codziennypoznan.pl, 2016-03-26. [dostęp 2017-04-20].
  5. The Easter Bilby. The Australian Bilby Appreciation Society. [dostęp 2017-04-21]. (ang.).