Zamek Petersberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Petersberg
Ilustracja
Państwo  Austria
Miejscowość Friesach
Rozpoczęcie budowy XI w.
Zniszczono 1673 r.
Położenie na mapie Karyntii
Mapa lokalizacyjna Karyntii
Zamek Petersberg
Zamek Petersberg
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Zamek Petersberg
Zamek Petersberg
Ziemia46°57′05″N 14°24′09″E/46,951389 14,402500
Ruiny Zamku Petersberg w miejscowości Friesach w Karyntii
Kościół Piotra obok ruin Zamku Petersberg, w oddali miasteczko Friesach

Zamek Petersberg – ruiny zamku znajdującego się na wzgórzu nieopodal miasta Friesach, w Karyntii, w Austrii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W ciągu wielu lat historii zamek był miejscem konfliktów pomiędzy władzą papieską, reprezentowaną przez Arcybiskupów Salzburga, a cesarską.

Arcybiskup Salzburga, Gebhard, wspierający papieża Grzegorza VII w sporze o inwestyturę, znacznie rozbudował miasteczko Friesach i kazał wybudować w 1076 na pobliskim wzgórzu Petersberg zamek obronny, by w ten sposób zagrodzić cesarzowi Henrykowi IV przejście przez Alpy.

Chociaż zamek znajdował się na terenach należących czasami do biskupów z Gurk czasami do Książąt Karyntii, podlegał Salzburgowi. W latach 1123/1124 po udanej obronie przeciw Księciu karynckiemu, Engelbertowi II ze Spanheim, miasteczko Friesach ponownie należało do Salzburga. Z rozkazu Arcybiskupa Salzburga, Konrada z Abensbergu, zamek Petersberg został znacznie rozbudowany. Służył Arcybiskupom Salzburga jako dodatkowa rezydencja oraz miejsce schronienia podczas konfliktów zbrojnych.

W 1149 król Konrad III zatrzymał się na zamku podczas swego powrotu z Drugiej Wyprawy Krzyżowej. Cesarz Fryderyk I Barbarossa kazał zająć zamek w 1170, kiedy Arcybiskup Adalbert III stanął po stronie papieża Aleksandra III. W 1192 król Ryszard I Lwie Serce uciekał do Anglii przez Friesach.

Podczas konfliktu między Arcybiskupem Salzburga, Rodolfem z Hoheneck a Księciem Albrechtem I Austriackim, miała miejsce udana obrona zamku w 1292 przeciwko książęcym oddziałom.

W latach 1479-1490 zamek był w posiadaniu wojsk węgierskich. Arcybiskup Salzburga, Leonhard z Keutschach kazał w 1495 zamek zmodernizować, co nadało zamkowi dzisiejszy wygląd. W 1673 miał miejsce pożar, który znacznie zniszczył zamek. Od tego czasu zamek popadł w ruinę i zapomnienie.

Kościół Piotra[edytuj | edytuj kod]

Na tym samym wzgórzu, obok zamku znajduje się Kościół Piotra, którego początki sięgają 927.

Literatura[edytuj | edytuj kod]