Przejdź do zawartości

Zamek Petersberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Petersberg
Ilustracja
Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Karyntia

Miejscowość

Friesach

Rozpoczęcie budowy

XI w.

Zniszczono

1673

Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, na dole nieco na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Petersberg”
Położenie na mapie Karyntii
Mapa konturowa Karyntii, po prawej nieco u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Petersberg”
Ziemia46°57′05″N 14°24′09″E/46,951389 14,402500
Ruiny Zamku Petersberg w miejscowości Friesach w Karyntii
Kościół Piotra obok ruin Zamku Petersberg, w oddali miasteczko Friesach

Zamek Petersberg – ruiny zamku znajdującego się na wzgórzu nieopodal miasta Friesach, w Karyntii, w Austrii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W ciągu wielu lat historii zamek był miejscem konfliktów pomiędzy władzą papieską, reprezentowaną przez arcybiskupów Salzburga, a cesarską.

Arcybiskup Salzburga, Gebhard, wspierający papieża Grzegorza VII w sporze o inwestyturę, znacznie rozbudował miasteczko Friesach i kazał wybudować w 1076 na pobliskim wzgórzu Petersberg zamek obronny, by w ten sposób zagrodzić cesarzowi Henrykowi IV przejście przez Alpy.

Chociaż zamek znajdował się na terenach należących czasami do biskupów z Gurk, czasami do Książąt Karyntii, podlegał Salzburgowi. W latach 1123/1124 po udanej obronie przeciw księciu karynckiemu, Engelbertowi II ze Spanheim, miasteczko Friesach ponownie należało do Salzburga. Z rozkazu arcybiskupa Salzburga, Konrada z Abensbergu, zamek Petersberg został znacznie rozbudowany. Służył arcybiskupom Salzburga jako dodatkowa rezydencja oraz miejsce schronienia podczas konfliktów zbrojnych.

W 1149 król Konrad III zatrzymał się na zamku podczas swego powrotu z II wyprawy krzyżowej. Cesarz Fryderyk I Barbarossa kazał zająć zamek w 1170, kiedy arcybiskup Adalbert III stanął po stronie papieża Aleksandra III. W 1192 król Ryszard I Lwie Serce uciekał do Anglii przez Friesach.

Podczas konfliktu między arcybiskupem Salzburga, Rodolfem z Hoheneck a księciem Albrechtem I Austriackim, miała miejsce udana obrona zamku w 1292 przeciwko książęcym oddziałom.

W latach 14791490 zamek był w posiadaniu wojsk węgierskich. Arcybiskup Salzburga, Leonhard von Keutschach kazał w 1495 zamek zmodernizować, co nadało mu dzisiejszy wygląd. W 1673 miał miejsce pożar, który znacznie zniszczył zamek. Od tego czasu zamek popadł w ruinę i zapomnienie.

Kościół Piotra

[edytuj | edytuj kod]

Na tym samym wzgórzu, obok zamku znajduje się kościół Piotra, którego początki sięgają 927.

Literatura

[edytuj | edytuj kod]