Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA
Ilustracja
Elewator "Ewa" z logo spółki
Państwo  Polska
Siedziba Szczecin
Adres 70-603 Szczecin,
ul. Bytomska 7
Data założenia 1950
Forma prawna spółka akcyjna
Nr KRS 0000033768
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 15 786 490 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA (nieoficjalnie Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście) – spółka pożytku publicznego zarządzająca portami morskimi w Szczecinie i Świnoujściu. Należy do Europejskiej Organizacji Portów Morskich.

Porty: Szczecin i Świnoujście mają status portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej[1]. Porty zarządzane przez jedną spółkę tworzą jeden z największych na Bałtyku uniwersalny kompleks portowy. Porty te odgrywają jedną z pierwszoplanowych ról w polskiej gospodarce morskiej.

W 2016 r. obroty przeładunkowe zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu wyniosły 24,113 mln ton[2].

Lokalizacja i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Oba porty zapewniają kompleksową obsługę ładunków masowych i drobnicowych, jak również pasażerów i środków transportu kołowego (Terminal Promowy Świnoujście, budowane Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne oraz terminal kontenerowy i planowany promowy na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie).

Znajdują się one na najkrótszej drodze łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą oraz na morskim szlaku, który poprzez Bałtyk łączy Rosję i Finlandię z Europą Zachodnią.

Są najbliższymi portami morskimi dla Czech, Słowacji i wschodnich Niemiec, a w szczególności dla rejonu Berlina i częściowo Brandenburgii oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Porty są połączone siecią wodnych dróg śródlądowych z Berlinem, i dalej - z europejskim systemem dróg wodnych. Ze Szczecina i Świnoujścia prowadzą połączenia żeglugowe do Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Afryki Zachodniej i Chin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz.U. z 2021 r. poz. 491)
  2. Obroty w granicach administracyjnych portów Szczecin i Świnoujście wg grup towarowych za grudzień 2016 i 12 miesięcy 2016. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. [dostęp 2017-10-18].